Yeşilçam Sinemasında Aşk Yazı dizisi

Yeşilçam sinemasında aşk kavramını konu alan yüzlerce film çekilmiştir. Ben bu filmleri araştırıp, biraz da karikatürize ederek kaleme aldım.

Doğumu ve ölümü sinema tarihçilerimiz tarafından bulunamayıp, arkeologlarımıza ve antropoloklarımıza havale edilesineman Ömer Faruk Özakbaş isimli Yeşilçam’ın yönetmeni, 1953 yılında “Aşk Abidesi” isimli filme imzasını atmıştır. Ömer Faruk Hindistan’a gitmiş midir? Orada tüm dünyaca tanınan Tac Mahal’i görmüş müdür?
O da bilinmez ama, Hint-Türk İmparatoru Şah Cihan’ın Burhanpur’da doğum sırasında ölen karısı Ercümend Banu Begüm için yaptırdığı eşsiz mimari başyapıt “Aşk Abidesi” Tac Mahal’in önünde, Yamuna Nehri bulunmaktadır. Burada her yıl yapılan anma törenlerinde İmparator Şah Cihan ve onun elinden tutan eşini canlandıran 2 oyuncu, 17′inci yüzyıl romantizmini günümüze taşırlar.
Bizim Aşk Abidemizde ise sahnede bir başka iki oyuncu vardır… Sabiha İzer ve Ömer Faruk Özakbaş. Bir aşk öyküsünü konu alan bu filmde aynen Taç Mahal’de olduğu gibi bu iki oyuncu ele ele tutuşmuşlar mıdır bilinmiyor ama bilinen, Ömer Faruk Özakbaş’ın bu filmde senaryocu, yönetmen, oyuncu ve yapımcı olarak görev alması. Çok şükürdür ki görüntü işini Vedat Akdikmen’e bırakmış. Sinema yaşantısında sadece 4 film çeken Özakbaş, filmlerinde eşi Sabiha İzer’i de oynatarak az paraya çok işler yapmış ! bir yönetmen.

Yalçın Özgül

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s