Nişantaşı V Sanat Galerisi’nde Hazan Boran Sergisi

Hazan boran 1947 yılında istanbul’ da doğdu. Emekli oldukta sonra resim çalışmalarına hasan kavruk atölyesinde başladı. Daha sonra Acar Bozkurt ve Meryem Arıcan atölyelerine devam etti; Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Sertifika programı içinde Devabil Kara atölyesinden sertifika aldı. Sanatçı halen resim çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir. 1994 yılından beri bir çok karma sergiye katılmış ve 1996 yılından itibaren kişisel sergiler açmıştır.

Hazan Boran’ ın çalışmalarında biçim ve özün kurgulanması aşamasında görsel bilgi birikiminden, başka bir deyişle duyulara dayalı dışsal bilgi birikimlerinin içsel olarak işlenip imge, simge ve kendine özgü kavramlara estetik bir bakıştan söz edilebilir.

Estetik algının ortaya çıkışında görsel bilgi birikimi, onun işlenerek yeniden biçimlenme veya soyutlanması; en önemlisi de iç etki ve dışa vurma söz konusudur. Sanatçının resimlerini basit ifadelerden ayıran fark plastik elemanların, renklerin, çizgilerin ve şekillerin dengeli bir biçimde bir araya gelmesi kısaca tanımlayabilir.

sondakika.com

 

Barış Kekeç

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s