isler karışık Sadri Alisik

.

Elimde indirim raflarından alınmış ama paha biçilemez dört dvd var,Bir Yeşilçam Hatırası serisi…ilki “Sana Layık Değilim”….Bu cümle bile başlı başına Osman ‘ın (Sadri Alışık)bu hikayedeki psikozunu bize tanıtıveriyor.Öyle ki yüreğiniz genişliyor izlerken.

Bu filmde bir taksi şoförünü(Osman) canlandıran Sadri Ağabey otomobil tutkusu , derbederliği , dürüstlüğü ve arabesk naifliğiyle , aciz gururuyla tam bir emekçi taksi şoförü…aciz gurur nasıl oluyor ? demeyin.Sadri Ağabey oynayınca oluyor.

Platonik aşkını(Türkan Şoray) sizin aklınızın alamayacağı kadar fedakar seven bu delikanlı aşkını içine gömecek ve sonunda da onun için girdiği yaşam savaşında galip gelecektir.

“Yeşilçamda hikayeler birbirine benzer , işleniş birbirine benzer.” diyebiliriz ancak Sadri Alışık otomobilini temizlerken bile aykırı bir görüş bildiriyor bu sinemaya.Çünkü onun komediyi kavrayışındaki ustalık öyle soğuk , teknik ve entellektüel bir kavrayış değil.,aksine sıcacık yürekten bir zekanın kavrayışı.

Gülmekten ya da içinizin acısından fark etmiyor ama ; ağlamadan filmi bitirmeniz nerdeyse imkansız.Bence sadece Türk komedisine değil dünya komedisine farklı bir bakış açısı getiriyor bu.Bunun nedeni benim gözlemime göre “Tempo”…”oyun ritmi”….

“Hikaye aksayabilir , JönTürkler bana jön jön kirpik kırpabilir ama ben bu hendeğin üstünden bakın nasıl atlarım” diyor sanki bize bu komedi cambazı….O nedenledir ki indirim raflarından ya da tv kanallarının gece yarısı kuşağından daha fazlasını hak ediyor Sadri Alışık filmleri…çünkü Sadri Ağabey bu…o bir deyim..o bir atasözü…o bir fenomen…

.

Sinem Koyun Muştu

One comment

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s