Vampir Cehennemi

Post-apokaliptik bir atmosferde geçen zombi temalı bir vampir filmi olarak çok yönlü ve katmanlı bir konuya sahip olan Vampir Cehennemi (Stake Land), son zamanlarda merkezine vampir mitini alan filmlerin en kanlısı olarak niteleniyor. Zombi farelerin başrolde olduğu Mullberry Street filmiyle tanınan ödüllü yönetmen Jim Mickle’ın ‘yolda geçen’ yeni filmi gösterildiği ülkelerde vampir-severleri oldukça mutlu etmeyi başarmıştı. The Road, 28 Gün Sonra (28 Days Later…), Bıçağın İki Yüzü (Blade) ve Ben Efsaneyim (I Am Legend) gibi filmleri aynı potada eriten Vampir Cehennemi, buna rağmen son zamanlarda tür sinemasında gördüğümüz en özgün çalışma olmayı başarıyor. Özellikle türün gerektirdiği şiddet ve gore’dan çekinmeyen tutumuyla yönetmen Jim Mickle’ı kafalara kazıyan ve bunun yanında 10 yıldır sinemada göremediğimiz Kelly McGillis’i tekrar beyazperdeye taşıyan film, güçlü bir ısırıkla seyirciyi koltuğuna çivileyen karanlık ve sert bir çalışma.

Filmin konusu:

Medeniyetin çöktüğü, kıyamet sonrası düzensizliğin hüküm sürdüğü bir dünyanın ortasında yalnız kalan Martin, bir salgın hastalık gibi yayılan vampir-zombilerden kaçarak yaşam savaşı verir. Kaos sonrası hayatta kalmayı başaran çok az sayıdaki insan bu felaketten etkilenmemiştir. Martin’i, ülkenin ‘Yeni Cennet’i olarak adlandırılan kuzeye doğru götürecek yegâne kişi ise acımasız bir vampir avcısı olan karizmatik ‘Beyefendi’dir. İkili, birlikte Kanada sınırında olduğu iddia edilen ‘Yeni Cennet’ isimli kurtuluş bölgesine varmak için ülkeyi baştanbaşa kat edecekleri uzun bir yolculuğa çıkarlar.

Eşeştiri :

İlk bakışta, “Photoshop marifetiyle yapılmış havalı bir afişi olan uyduruk korku filmlerinden biri daha” dedim Vampir Cehennemi (Stake Land) için. Ucuz korku/gerilim filmlerinin geçit törenine dönüşen yaz vizyonunda karşıma çıkması da bu duyguyu pekiştirdi doğrusu. Ama büyük bir beklentisizlikle izlediğim filmin, The Road’dan bu yana gördüğüm en iyi post-apokaliptik olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilir ve daha yazının başında bu türün meraklılarına şiddetle tavsiye edebilirim.

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s