10. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

10. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin açılış töreni 9 Mart Cuma gecesi 19:30’da başlayan bir törenle Hasibe Eren ve Alin Taşçıyan sunuculuğunda gerçekleşti.
Festival 10. yılın gönenç ve coşkusunu feminist sinemayı var eden, yolumuzu açan dünyanın dört bir yanından 10 kadın sinemacıyla paylaştı.
Hale Soygazi yaptığı açılış konuşmasında “Festivali ilk yıl ben açmıştım 10. Yılda da festivali açmaktan da mutluluk duyuyorum. Böyle bir festival 10 yıl boyunca devam etmiş olması gerçekten çok önemli.” dedi.
Açılış konuşmasının ardından Marleen Gorris, Biket İlhan’dan plaketini aldıktan sonra “ Bu ödül benim İstanbul Oscar’ım oldu.” dedi

Plaketini Hülya Uğur Tanrıöver’den alan Marie Mandy’nin ardından Müfide Tlatlı plaketini Necla Algan’dan aldı.

Melek Özman’nın plaketini verdiği Arzu Okay “Bu ödül benim iade-i itibarim oldu.” dedi ve ardından Leyla Özalp plaketini Yasemin Temizarabacı’dan aldıktan sonra film yapan kadınların sayısı arttıkça savaş yapan erkeklerin sayısının azalacağına inandığını söyledi.

Alice Guy-Blache, Germaine Dulac, Cahide Sonku, Bilge Olgaç anılmasının ardından 10 yıldır festivale aralıksız süren katkı ve emeklerinden dolayı Rafineri ekibi sahneye çıkarak plaketlerini aldılar.

.

 

DHA

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s