31.İstanbul Film Festivali

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfının (İKSV), Akbank sponsorluğunda düzenlediği ”31. İstanbul Film Festivali”, 31 Mart-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festivale ilişkin İKSV Salon‘da düzenlenen basın toplantısında, bu yılki festivalin programı ve etkinlikleri tanıtıldı.

Toplantıda konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, bu yılın aynı zamanda İKSV’nin 40. yılı olduğunu hatırlatarak, ”Festival, özenle hazırlanan programı, sinema dersleri sunumları, Köprüde Buluşmalar Platformu kapsamındaki atölyeleri ve yarışmalarında sunduğu ödülleriyle Türkiye’de film endüstrisi, sinema sanatı ve festival kültürünün gelişimi konusunda üstlendiği sorumlulukları yerine getirmek için çalışmaya devam edecek” dedi.

Eczacıbaşı, bu yıla sevindirici bir haberle başladıklarını, İstanbul kültür-sanat hayatının en önemli mekanlarından Atatürk Kültür Merkezi‘nin yenilenmesi için bir özel sektör-kamu işbirliğinin adımlarının atıldığını öğrendiklerini belirterek, şöyle devam etti:

”Kültüre destek vermeyi kendine görev edinmiş özel sektör temsilcilerinin, kamuyla el ele vererek kültür mekanlarını sahiplenmesi kentimizin ve ülkemizin gelişimi için büyük önem taşıyor. Emek Sineması olmaksızın gerçekleştireceğimiz bir diğer İstanbul Film Festivalinde bu konuda da benzer bir sürecin gerçekleşmesi dileğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Emek Sineması’yla birlikte 3 farklı salonu içinde barındıran Cercle d’Orient binasını da kapsayan bölgenin kamu ve özel sektörün sorumluluklarını birlikte üstleneceği benzer bir projeyle bir kültür adasına dönüşeceğini ümit ediyoruz.”

Bülent Eczacıbaşı, festivale katkıları dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Büyükşehir ve Beyoğlu belediyelerine, ayrıca başta festival sponsoru Akbank olmak üzere destek olan kuruluşlara teşekkür etti.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil de İKSV’nin, evrensel kültürün Türkiye’de yaygınlaşmasında önemine işaret ederek, kar amacı gütmeyen bir vakıf olduğunu vurguladı.

.

İstanbul Film Festivaline bu yıl 8’inci kez sponsor olduklarını bildiren Binbaşgil, ”Böyle bir festivale sponsor olmaktan çok mutluluk ve gurur duyuyoruz. Mütevazı başlayan festival çok önemli bir festival haline geldi. Bu festivalin başarılı olmasının iki nedeninden birincisi festivali yönetenlerin vizyonu, ikincisi tutkulu sinemaseverler” şeklinde konuştu.

.

AA


One comment

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s