31. İstanbul Film Festivali açılış töreni

Kültür Servisi- Mehmet Ali Alabora’nın sunumuyla yapılan 31. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde, festivalde yer alan yeni bölümlerin tanıtımları Türkiye sinemasının başarılı isimleri, Nazan Kesal, Saadet Işıl Aksoy ve Özgü Namal tarafından sunuldu. Festivalin yine ‘Emek Sinemasız’ açıldığını belirten Alabora, salondakilerin alkışları eşliğinde “Emek Sinemasının olduğu yerde, bulunduğu mekanda, taşıma yapılmadan kurulması ve yeniden izleyicilerle buluşması hepimizin temennisi” dedi.iksv

Gecede ayrıca bu yıl aramızdan ayrılan ulusal ve uluslararası sinemacı ve oyuncular da anıldı. Hülya Koçyiğit ve Tarık Akan usta yönetmenler Lütfi Ö. Akad ve Yusuf Kurçenli ile ilgili birer konuşma yaptı. Akan, Kurçenli hakkında konuşmasını bitirirken hayatını kaybeden Cumhuriyet gazetesi yazarı Hüseyin Baş ile ilgili “benim yol arkadaşımdı” ifadelerini kullandı. Yönetmen Yüksel Aksu ise usta yönetmen Theo Angelopous ile ilgili yaptığı konuşmasında hem dünya hem de Türkiye Sineması için derin izler bıraktığını söyledi.

Ardından Türkiye’nin ilk kadın sinema eleştirmeni Sevin Okyay, Türkiye sinemasının önemli yönetmenlerinden Ali Özgentürk ile unutulmaz oyuncular Ayşen Gruda ve Halit Akçatepe’ye festivalin “Sinema Onur Ödülleri” takdim edildi.

Sevin Okyay’a ödülünü yazar Murathan Mungan verdi. Okyay, “SİYAD’a üye olurken doğrusu ilk kadın eleştirmen olduğum aklıma gelmemişti” dedi. Ödülünü Müjdat Gezen’in elinden alan Ali Özgentürk ise sinemaya başlamasına vesile olan başta Onat Kutlar ve Şakir Eczacıbaşı olmak üzere şu an hayatta olmayan dostlarının adını sayarken “Bu ödülü bir rakı kadehi misali onların şerefine kaldırıyorum” dedi. Özgentürk yaptığı konuşmada, ayrıca Türkiye’nin içinde bulunduğu durumla ilgili şu tanımlamayı yaptı: “Aniden 2012’den MS 500’e gidebiliriz bu ülkede. Ülkem paylaşılmayan bir çocuk gibi. Biri alta doğru çekerken birileri de ileriye götürmek isteyor.”

69. oyunculuk yılını kutladığını belirten Halit Akçatepe ve Ayşen Gruda’ya ödüllerini Tarık Akan verdi. İngiliz yönetmen Terence Davies’e de “Sinema Onur Ödülü”nü İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı verdi. Töreninin ardından Davies’in, başrolünde Rachel Weisz’in yer aldığı son filmi “The Deep Blue Sea / Aşkın Karanlık Yüzü”nün gösterimi yapıldı.

.

cumhuriyet portal 

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s