KARA ŞÖVALYE YÜKSELİYOR GERÇEKTEN!

.

Christian Bale, Tom Hardy, Anne Hathaway, Gary Oldman, Joseph Gordon Levitt, Marion Cotillard, Michael Caine ve Morgan Freeman’ın başrolünde yer aldığı film için yönetmen Christopher Nolan, Batman üçlemesinin sonuncusuyla vizyona girdi. En baştan belirtilmeli ki Nolan hayranları bu filmle de kesinlikle hayak kırıklığına uğramıyorlar.

Büyük bir izleme keyfi yaşıyor, kahramanlarıyla bir kez daha gurur duyuyor, özdeşleşiyor ve tatmin oluyorlar. Tatil aylarına denk gelmesi sebebiyle gündüz seansları dahil bütün salonlar tıka basa dolup dolup boşalıyor. Seyirciler, 3 kıtada teknolojinin tüm imkanları kullanılarak çekilen efsanevi kahramanın ve muhteşem oyuncu kadrosunun performanslarıyla büyülenerek çıkıyorlar.

Nolan IMAX kamerasıyla ‘Kara Şövalye Yükseliyor’ filmini çekerken şu ana kadar kullanılanın çok daha üzerinde IMAX kameralar kullanmaktan kaçınmamıştır. Nedir IMAX diye sorulacak olursa; daha çok teknik, daha çok ve kaliteli ses, daha büyük, derinlikli, etkileyici ve seyirciyi içine çeken görüntü denilebilir. Kristal netliğinde çekilmiş görüntülerin çok yüksek ve dev perdeye yansıtılması ve en yeni dijital surround ses sistemi IMAX sinemanın sunduğu ayrıcalıklardır. İzleyiciler IMAX sinemada daha doğru ve fazla duyarak, daha iyi ve fazla görerek kendilerini filmin içinde hissederler.

Çünkü bu pahalı salonların perdeleri farklı ve ileri teknolojik donanımlara sahip olduğundan ses bütün salonda adeta dolaşır. Görüntünün büyüklüğü ile yaratılan derinlik ise izleyicide oradaymış duygusu yaratır. Dolayısıyla yönetmen Nolan’ın IMAX formatına özel son teknoloji IMAX kameralarla çektiği film büyüleyici bir deneyim etkisi uyandırmaktadır. Yönetmen neden 3D teknoloji kullanmadığını ise, serinin ilk iki filminin duygu ve görselliğini devam ettirmek istediğini söyleyerek açıklamıştır. Görüntü kalitesini yükselterek ve üçlemenin diğer filmlerinden koparmayarak sinematografisi yüksek ve ruhu devam duygusuna inandıran bir anlatı tercih etmiştir.

Genel olarak bakıldığında ‘Kara Şövalye Yükseliyor’ birçok benzeri fantastik kahramanın yaptığını yapmış ve sistemi sonuna kadar savunmuştur. Halkın eline geçen gücün kontrol edilemez sorunlar, felaketler ve yokluklar yaratacağı tehdidini açıkça savurmuştur izleyiciye. Üniforma yine kutsallaştırılmış ve polis devleti, milliyetçilik ve kapitalizm yüceltilmiştir.

Amerikan kültürünün olmazsa olmazı şov ve gösteri alışkanlıkları onaylanmıştır.
Bolca aksiyonun birbirini kovaladığı ve neden, niçin, nasıl gibi soruları sormaya hatta yanıtlamaya da fırsat tanımayan temposu izleyiciyi macera dolu bir rüyada sürükler adeta. Ancak olay örgüsündeki tüm bağlantılar net kurulamasa da seyirciye sunulan kapılıp gitme duygusu oldukça tatmin edicidir. Bu noktada usta yönetmeni gişe matematiği yüzünden suçlayanlara hak vermemek zordur. Yaş ortalaması küçük izleyiciyi de memnun etme, etkileme ve bağlama kaygısı anlatıyı da bazı noktalarda bağlamış, düğümlemiştir.

Ancak filmin müziklerini Oscarlı müzisyen Hans Zimmer’a yapmış, yükselen ve alçalan ritimle seyircinin hissiyatını inceden kontrolü altına almıştır. Filmle müzik etkileşimi, uyumu, desteği bir yana kendisi ayrıca bir meta olarak izleyiciyi çelecek değerdedir. Öyle ki sadece müzik izleyicinin duygu durumunu değiştirecek güçtedir ve Zimmer en az senaryo kadar özenle yazılmış notalarla filmi bir kez daha başarıyla yazmıştır. Müziğin film içindeki güçlü işlevi, anlatıdaki yapılanışı bir yana tek başına da var olabilecek güçte ve etkidedir. Belki de diğer öğelerin hepsinden rol çalarak ön plana çıkmayı fazlasıyla hak eden Zimmer besteleri, filmin en unutulmaz ve kalıcı parçaları olacaktır.

.

Şenay Tanrıvermiş

13 comments

 1. Çok guzel bır yazı olmuş yine. Zaten film superdi. Bu Batman çok maskulen bır tipte yaratılmış. Bu beni biraz Kahraman’dan uzaklaştırdı ama yine de Batman süper bır finaldi.

  Beğen

 2. Şahsen Batman’ın düşmanları kazansın istedim. Adamlar yetkiyi halka vermek istediler, lüks sahiplerinin malını eşyasını yagmaladilar ve suçlu gösterildiler. Asıl hırsızlar düzenin sahibi güçler degil mı? Eleştiriniz harika.

  Beğen

 3. Cizgi roman karakterlerinin milliyetçi ve sistem bekçileri olduğu görüşünüze çok katılıyorum. Bizdeki kara murat vb kahramanlarda hep azınlıkları küçümser ve ırkçılık yapar. Bu yorum çok farklı ve guzel. Elleriniz dert görmesin. Batmane böyle de bakilabiliniyormuss.

  Beğen

 4. Kara şövalyenin aslında nasıl bır kahraman olduğunu çok dikkatli bır gözlemle yaparak farkınızı koymussunuz. Resmen arkasında polisler ve devletle bır olup halkçı kahramanı yendi. Üstelik normalde gökyüzünde suzulurken kavgalar sırasında sıradan bır Kahraman’a dönüştü. Her acıdan sistem yalakası bır Kahraman. İste bu yüzden seviliyor olmalı

  Beğen

 5. Batmanın bitmesine çok üzüldüm. Filmi çok çok beğendim. iMax teknolojisi gercekten muhtesemdi. Filmi yazdığınız gibi sanki içindeymişcesine seyrettim. İMax bence 3D çok daha keyifli, inandırıcı

  Beğen

 6. ŞU HAPİSANEDEKİ İNSANLARI BARBAR, MANYAK, KATİL, DELİ GİBİ GÖSTERMELERİ SÜPER SAÇMALIK. SANKİ İÇLERİNDE HİÇ NORMAL YOK. KAPILAR AÇILMAZ ADAMLAR ÖLDÜRMEYE YAĞMALAMAYA BAŞLADILAR. KOMEDİ FİLMİNDE OLUR BÖYLE ABARTILAR.

  Beğen

 7. son derece milliyetçi bir batmandi yine. batman, malatya’da olsa alevileri de uçururdu herhalde. işte öyle düzenden, çoğunlukyan yana bir kahraman, ne de olsa zengin çocuğu adam. arabalar garajda eski kıyafetler gibi:)

  Beğen

 8. bu yoruma ve kurduğunuz bağlantıya iltifat etmek istedim. süper bir ilişkilendirme. çünkü zaten bu küçük örnekler ve benzerleri sayesinde sistem pekişiyor, sağlamlaşıyor ve kendini meşru kılıyor. şövalyemizde güçlülerin şövalyesi. malatya da bir eve yürüyen 60-70 kişi de birbirinden güç alıyor zaten. azınlık olmak suç neredeyse.

  Beğen

 9. Filmden çıkınca eski batmanlarin DVD lerini aldım hemen. Acayip güzeldi diyaloglar, görüntüler, oyunculuklar, film akısı, icerik ve hersey. Yani size hiç ama hiç katılmıyorum eleştirilerinizde. Muzik ise dahiyane. Yok böyle mükemmel bır muzik. Tam bır sinema ziyafeti çektim.

  Beğen

 10. kesinlikle çok yüzeysel bir yorum. filmi, konusunu ve olayları yazmadan film mi yazılır kafanıza göre???

  Beğen

 11. herkesin gözü kapalı bayıldığı bir kahramanı bir nebze de masaya yatırdığınız için teşekkürler. batman aslında düzenin goodmani resmen. sevgilisi de araba meraklısı catwoman:) çok çocuksu ve komik senaryo aksaklıkları var. kimseler bunu görmemeye ve beğenmeye yeminli.

  Beğen

 12. Filmi izledim ve bugün yine gideceğim. Soyunana bır seyir keyfi veriyor. Başyapıt demekte hiç zorlanilmayacak bır film. Yorumlara asla katılmıyorum. Beğenmeyerek farklı olmak isteyenler komikler sadece.

  Beğen

 13. daha yeni izledim, süperdi, resmen başyapıt. dvd si alınır ve kolleksiyona konulur. böyle filmler senede bir iki bile çıkmıyor. hiçbir eleştiriyi kabul etmiyorum. sonuçta batman’in süper güçleri yoktu zaten. o zengin çocuğu ve bu suç değil tabiiki de.

  Beğen

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s