360

 .

360 son derece güçlü ve marka oyuncu kadrosuna rağmen ‘kes yapıştır’ bır filmin ötesine tam olarak geçemiyor ne yazık ki! Birbirinden kopuk hikayelerin kesiştiği postmodern yapısıyla genel olarak bir bütün olusturamiyor. Mekan secimleri ve çekildiği bircok farklı guzel kentin isimleri yazıldığında oluşturduğu beklentiyi de karsilayamiyor. Yani sabun köpüğü romantik komedi olmanın ötesinde bır iddiası var gibi duruyor ancak cogu kere basit bosluklarla ve ikna edemeyen cozumlerle anlatıyı dolduramiyor, doyuramiyor.

Neredeyse her sekansa başka öykü düşerken öykülerin her biri de ayrıca kendi icinde cikissiz bır noktada kalakaliyor.

Gerçi filmin böyle birsoylemi de var zaten. ‘Hersey olacağına varır, bazen yapacak birsey yoktur cogu kere hayatta’ gibi sözlerle care bulunmaya çalışılıyor. Ornegin Anthony Hopkins’in canlandirdigi baba karakterinin kayıp mı ölü mü olduğunu bilemediği kızı icin söylediği sözler gibi. ‘Eğer yaşıyor ve aramıyorsa aramiyordur, öldüyse sonsuza kadar gitmiştir ve yapacak birsey yoktur’ diyor büyük bır ciddiyet ve farkındalık edasıyla. Oysa kendi yasak iliskisi yüzünden kızının kaçtığını anlatıyor daha oncesinde.

Sorumluluk ve vicdan azabı icinde kivranmasi gereken bır karakterin dunyanın sırrını çözmüş halleri sempati uyandiracagi yerde itici bile gelebiliyor tabii. Yapılacak en iyi duanın ‘.iktir et’ olduğunu bır papazdan öğrendiğini anlattığında yasam felesefesini iyice açığa çıkartmış oluyor.

Filmde aynı mantıkla, olay örgüsünün dugumlendigi noktalarda ‘.iktir et’ kolaycılığına kaçtığından olsa gerek hiç tatmin etmiyor. Her sekansta gayet ciddi ve önemli sorunlarla meseleyi anlatıyor ve karakterlerin derinlemesine bunalıma girdiği kuyuları gösteriyor ve kaçıyor adeta. Filmin tam da bu yükselme noktasında birseyler söyleyeceğini beklerken olayları basit çıkışlara bağlamaya calışması inandırıcılığı öldürüyor. Yönetmenin isin icinden sıyrılmak icin kaçtığı duygusu güçleniyor.Oysa insan iliskileri, evlilik ve kadın-erkek beraberliği hakkında çarpıcı girislerle konuyla ilgili söylenecek sözü olduğu müjdesini veriyor her sahne girişinde.

Aldatan, aldatmayı düşünen ve vazgeçen farklı karakterlerin hiçbirinin neden böyle bır macera arayışına düştükleri, neden vazgeçtikleri ve sonra aniden neden beraberliklerinde mutlu olduklarına dair de hiçbir açıklaması yok. Ornegin Jude Law’in canlandırdığı karakterin ailesi sebepsiz yere birlikte mesut oldular sonunda. Zaten filmin tam havalandırmayı başardığı her karakterinin tek tek yere çakılmasinin sebebi de böyle açıklanabilir. Hepsinin öyle ya da böyle illa ki mutlu olması! Üstelik mutluluklarına sebep olacak hiçbir gelişme olmadan. Bır tek hayat kadınının para dolu valizi alıp kaçmasının dısında. Ancak öyle son dakika da gelişen bir olaydı ki valiz sahnesi inanmak veya sevinmek yerine sok ederek seyirciyi şaşırttı, oturttu. Zeka ürünü bır sok final yerine olaylar iyice karısınca siyrilip kaçan bır son!
Kısacası hayal kırıklığı 4 yıldızlı ve yine de filmin yıldızları çok fiyakali. Sesi cok etkileyici birinin dokunakli bir tonla ve vurguyla bos bos konuşması gibi bır iz birakiyor sonuçta. Sadece herbiri digerinden fazla seyir zevki veren oyuncular icin gidilirse gidilir.

.

Şenay Tanrıvermiş

8 comments

 1. film çok zayıftı gerçekten ama sizin daha iyi bir eleştiri yapmanızı beklerdim:((

  Beğen

 2. böyle filme böyle eleştiri, yazı iphonedan yazılmış belli ki! ama oyuncular güçlü isimler ve ben filmi izlediğimde yine de sıkılmadım. çok çokta kötü değil gibi. hopkinsin büyüleyici oyunculuğu yine karaktere derinlik katmış bence.

  Beğen

 3. İnsanın öyle kocası olsa aldatmayı düşünür mü hiç. Palavrası bır film . İnandırıcı hiçbir tarafı yok.

  Beğen

 4. filmin özeti bir sürü rahatı yerinde insanın saçma sapan arayışları ama dediğiniz gibi hiçbirşey cevap vermiyor. bütün sorular havada asılı kalıyor. başarısız ve ben naçizane 1 yıldız bile vermiyorum.

  Beğen

 5. eşimin jude law tutkusu yüzünden gittik ama kadın oyuncular çok daha fazla göz doldurdu. sizin eleştirdiğiniz kadar boş bir değildi, sabun köpüğü demek ise düpedüz haksızlık olmuş. dokunaklı pekçok sahne vardı. hoş ve soft bir duygusal darmaydı.

  Beğen

 6. aslında gayet yumuşak ve keyifli bir filmdi. bazen bazı filmlerin neden hiç beğenilmediğini ve bazılarının göklere çıkartıldığını anlayamıyorum. çünkü 360 iyiydi bence. üstelik iyi bir sinemasever olmama rağmen eleştirilerin neye göre yapıldığı hakkında hiç öngörülerim gelişmiyor.

  Beğen

 7. filmin adı niye 360 ve neden insanlar aldatmaya niyetlenip birbirlerine döndüler ve neden son anda sapık bir adam çıktı ve neden filmin sonunda aniden herkes mutlu oldu???? değişen neydi? yazdığınız gibi herşey havada ve ortada bırakıldı.

  Beğen

 8. şenay hanım iphonedan mı yazdınız yazıyı, bu kadar özensizlikte fazla yani:) sanki kendi aramızda mesajlaşır gibiyiz yani:) kusura bakmayın ama genel olarak özensiz imlaya çok kızıyorum ve bu maalesef çok yaygın bir durum oldu.

  Beğen

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s