YEŞİLÇAM SİNEMASINDA AŞK YAZI DİZİSİ

.

“Aşk Izdıraptır”

.
1926 – 2006 yılları arasında yaşayan Yılmaz, 1953 yılında “Aşk Izdıraptır” isimli üçüncü filmini çekmek üzere Fenerbahçe’de bulunan tarihi Belvü Oteli lobisinde tüm ekip buluşur. Filmin ismini alan senaryo tarihsel serüven romanları yazan Oğuz Özdeş’in bir aşk romanıdır. 1939 yılında yazılan bu roman () “Bir genç kızın aşk uğruna çektiği acıların” öyküsünü anlatılıyor. Başrol oyuncuları Muzaffer Tema. Nurhan Nur, Ayten Alpman, Temel Karamahmut, Memduh Ün, Muazzez Arçay, Sadettin Erbil, Feridun Çölgeçen olarak yer alıyor literatürde.

Bu filmde önce Fikret Hakan’ın adı geçer, henüz 19 yaşında olan yakışıklı oyuncunun çok genç olması nedeniyle, yerine 34 yaşında olan gene yakışıklı bir orta yaşlı adam Muzaffer Tema seçilir. İsabetli de olmuştur kanımca…Henüz 23 yaşında olan bir genç kızın kendinden küçük ve aşkı henüz doğru dürüst tanıyamayan 19’undaki adama neden aşık olsun ki! Oysa diğer tarafta bir Muzaffer Tema vardır, hem yaşça büyük hem de yaşının icabı aşkı bilen tadan ve tanıyandır. Eh böyle olunca da, kanımca Nurhan Nur, Muzaffer Tema’ya aşık olup acı çekecek ve bu aşk onda bir ızdırap halini alacaktır. Nurhan Nur bu tarihte Atıf Yılmaz’la evli ve hem de hamiledir, Karısı olması nedeniyle herhalde başrol kadın oyunculuğu da Nurhan Nur alacaktır. Gerek Nur ve gerekse Alpman 23 yaşında tazececik ve körpececik iki genç kızdır. Bu durumda Orta yaşlı Muzaffer Tema kimi tercih etmiştir bilinmez. Rol gereği de olsa Ayten Alpman’ı pek tercih etmediği apaçık ortada.

Oyuncu Temel Karamahmut, Alpman’ın eski nişanlısı, ama aynı zamanda Ayten Alpman’da henüz çiçeği burnunda taze gelin. İlham Gencer’le evli. Koca kıskanç mı kıskanç, çekimler boyunca her daim sette, karısını kontrol altında tutuyor. Bu durumda yakışıklı adam Tema, pek tabidir ki Nurhan Nur ile aşk yaşayacaktır. Sanırım mesleği icabı Atıf Yılmaz’ın pek kıskançlığı yok gibi. Ne de olsa her şey rol gereği.

Nurhan Nur çekimlerin devam ettiği sırada, geçirdiği rahatsızlık sonunda çocuğunu aldırmak zorunda kalır ve içeride kalan bir parça nedeniyle ikinci kez ameliyat geçiren sanatçı her durumda bir Izdırap içindedir bir müddet daha.

“Bir gün sevgilim sordu aşk nedir? diye. Ertesi gün onu bir başkası ile gördüm! kulağına fısıldadım “AŞK IZDIRAPTIR”.

.

Yalçın Özgül 

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s