KOLSUZ KAHRAMAN (1966)

Nejat Saydam‘ın senaryosu ve rejisiyle hayat bularak, seyirci karşısında görücüye çıkar. Filmin çekimi iki değerli görüntü yönetmeni Mengü Yeğin ve Melih Sertesen tarafından yapılırken Murat Köseoğlu da yapımcılığı üstlenir.
Tarihi fantaysa adıyla andığımız bu filmlerde, gene Yeşilçam sinemasının birbirinden mükemmel o dönemlerde olduğu kadar hala günümüzde bile unutulmayan oyuncular starlar yer almışlardır. Kimler yok ki bu filmin afişinde; en başta Fatma Girik ve Cüneyt Arkın, Murat Soydan, ve sonrasında Suzan Avcı, Atıf Kaptan (1908-1977), Reha Yurdakul (1926-1988), Aytaç Yörükaslan, Muammer Gözalan (1905-1981), Zeki Alpan (1908-1992), Ergun Köknar, Fethi İnan, İsmail Varol

.

Filmin konusuna gelince:


“Babası daha çocukken öldürülen genç bir Türk savaşçısı (Cüneyt Arkın) babasının katili olan Çin komutanı Bu Ming‘i bulmak üzere yola çıkar. İntikamını alana kadar adsız biri olarak yaşamak zorunda olan savaşçı düşmanın sarayına ulaşır. Onu öldürdükten sonra, yolda gelirken karşılaştığı güzel Bela Çiçeği‘nin (Fatma Girik) de yardımıyla saraydan kaçmayı başaran ve obasına geri dönen savaşçıya Yiğit Alpago ismi verilir. Ancak öldürdüğü adamın kızı Sarı Çiçek, Alpago‘dan intikam almaya yemin eder ve yeğeni olan Çin bahadırı Tay Camako‘ya (Murat Soydan) çağırır. Alpago kolsuz ve sakat bir adam kılığına girerek ünü bütün Çin‘de yayılmış olan rakibini araştırmak için yola koyulur.

.

Yalçın Özgül

2 comments

  1. Kolsuz kahraman malkocoglu diye bir kitap vardı. Bu filmde malkocoglu serısınden olsa gerek.

    Beğen

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s