Yeşilçam Sinemasında Aşk Yazı dizisi

.

AŞK KURBANLARI (1956)

Doğumu ve ölümü bilinmeyen (ama yaşadığı gerçek) yönetmenlerden biri de Aziz Özer…Çektiği iki filmle ne yazıktır ki yönetmenler sınıfına dahil olan bu dehaları fihrist içine almak bence gereksiz ama onlara da saygısızlık etmemiş olmak için 1956’daki “Aşk Kurbanları” filmine bir göz atalım! Filmin konusu yok, bulamadım. Usta görüntü yönetmeni Cezmi Ar’ın kamerasından görünen bu filmin konusu hakkında ezbere bilgi vermek kolay. “Zengin bir iş adamı olan Bülent Ufuk, bir pavyon sanatçısı olan Nebile Teker’e aşık olmuştur. Sadece o mu? Onu gören her erkek, bu güzel kadına her şeyini vermiş sonunda ölümü seçmişlerdir.” Kadroya gelince, bulabildiğim isimler şunlar; Bülent Ufuk, Nebile Teker, Haldun Ölmezoğlu, Fuat İmer, Danslar: Türkan Şamil, Asuman Çintay, Şarkılar: Suzan Güven

KARLI DAĞDAKİ AŞK (1957)

1955 ve 1956’da Kurbanlı, Ölümlü aşklar geride kaldı. Yerini “Karlı Dağdaki Aşk” aldı. Yönetmen Tekin Akpolat bu işi pek kıvaramıyacağını anlamış olacak ki, Muhteşem Durukan’la birlikte tamamlamış filmi. Film 1957 yılında “Uludağ’da geçen bir yasak aşkı” konu aldığına göre, pek muhtemeldir, kar altındaki doğada tek başına çalışmak zor gelmiş olacak ki, topu diğer yönetmen arkadaşına atıvermiş. “Sen Oyna Muhteşem Sen Oyna”. Aslında gösterime girmeyen ve daha sonra da yangın sonucunda yanan filmin konusunu ben burada yazıversem, kimse yanlıştır diyemez.
“Zengin iş adamı fabrikatör Asım Bey (Asım Nipton), karısı Nermin (Nermin Ruhsever) ile Uludağ’da tatile gelmişlerdir. Kayak hocası Ali’den (Ali Ekdal) kayak dersleri alan Nermin hanım, zamanla hocasına aşık olmuş ve aralarında başlayan yasak aşk, hüsranla son bulmuştur.” Filmin gerçek senaryosunu Ahmet Bedri Özalp nasıl yazmıştır, bilemiyorum, ben böyle uygun gördüm. Bağışlayın.

.

Yalçın Özgül 

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s