MALKOÇOĞLU (1966)

 .

Romancımız Abdullah Ziya Kozanoğlu‘nun 1933 yılında yazdığı

Malkoçoğlu romanı, çizerimiz Ayhan Başoğlu tarafından başarı ile ele alınmış ve bir dizi, Malkoçoğlu resimli romanlarını yazmıştır. Bu romanlar sırasıyla; 1. Malkoçoğlu ―1966, 2. Malkoçoğlu Krallara Karşı ―1967, 3. Malkoçoğlu Kara Korsan ―1968, 4. Malkoçoğlu Akıncılar Geliyor ―1969, 5. Malkoçoğlu Cem Sultan ―1969, 6. Malkoçoğlu Ölüm Fedaileri ―1971, 7. Malkoçoğlu Kurt Bey ―1972

Bu filmlere değinmeden önce Malkoçoğulları hakkındaki bilgilere ve çizerimiz Ayhan Başoğlu‘na kısaca yer verelim.

Malkoçoğulları‘nın merkezi Silistre‘dir. Yıldırım Bazeyıd, Fatih Sultan Mehmed, Sultan ikinci Bayezıd ve Yavuz Sultan Selim Han zamanlarında önemli hizmet ve kahramanlıkları görülen bu ailenin atası Malkoç Mustafa Beydir. Turhan Beyoğulları, Mihaloğulları ve Evrenosoğulları gibi, Rumeli‘ye sefer yapan ve akınlar düzenleyen Malkoçoğulları, kısa zamanda büyük ün kazandı. Yıldırım Bayezıd Han, Şehzadesi Çelebi Süleyman‘ın yerine Malkoçoğlu Mustafa Beyi Sivas dizdarlığına (kale komutanlığına) tâyin etti. 1400‘de Timur Han‘ın Anadolu‘ya düzenlediği sefer sırasında Sivas‘ı on sekiz gün savunan Malkoç Mustafa bey, sonunda kaleyi teslim etti. Kale müdâfileriyle birlikte Mustafa Bey de Timur‘un emriyle öldürüldü. Malkoç Mustafa Beyin torunu Bâli Bey sayesinde, ailenin ünü Fatih Sultan Mehmed Han ve Sultan ikinci Bayezıd Han zamanında da devam etti.

Yavuz Sultan Selim Han’ın Çaldıran savaşı (iran) katılan Malkoçoğlu Bali Beyin iki oğlu Ali ve Tur Ali beyler, önemli kahramanlıklar gösterdiler. Bâli Bey‘in küçük oğlu Silistre Beyi Tur Ali Bey, muharebe esnasında bizzat Şah ismail tarafından şehit edildi. Sofya sancak beyi olan Ali Bey de bu muharebede şehit düştü. Malkoçoğulları sülalesinin son temsilcilerinden en önemlisi, Yavuz ünvanıyla tanınan Malkoçoğlu Ali Paşadır. 1603‘te yemişci Hasan Paşanın yerine sadrazamlığa getirildi. Mısır‘da bulunan Malkoçoğlu Ali Paşa, kırk günde istanbul‘a gelip vazifesine başladı. ilk iş olarak İran meselesini ele aldı. O sırada Kaptan Paşa olan Cağalazade Sinan Paşayı Kaptan Paşalığı üzerinde kalmak şartıyla serdarlığa tayin ederek, iran üzerine yolladı. Ertesi sene de kendisi, ordunun başında serdar olarak Macaristan seferine çıktı. Sofya‘ya ulaşıldığı sırada sağlığı bozulmaya başladı. Belgrad‘a vardıktan dört beş gün sonra vefat etti. Ali paşanın ölümüyle Malkoçoğlu sülalesinin şöhreti de son buldu.

Abdullah Ziya Kozanoğlu‘nun romanından esinlenerek bir dizi resimli roman çizimleri yaptığını belirttiğimiz Ayhan Başoğlu MALKOÇOĞLU romanının senaryosunu Remzi Jöntürk yazmış ve Süreyya Duru tarafından filme aktarılmıştır. Türker İnanoğlu‘nun hazırladığı ve ―Türvak” tarafından çıkarılan “5555 Afişle Türk Sineması” kitabında yer alan film ile ilgili afişte senaryonun Remzi Jöntürk‘e ait olduğu belirtilmekte ise de, Agah Özgüç‘ün Türk Filmleri Sözlüğü 1.Cilt syf. 301 de yer alan film açıklamasında, senaryo Ayhan Başoğlu olarak gözükmekte. 1961-1990 yılları arasında görüntü yönetmenliği yapan ve bu filminde görüntülerini kaydeden Mahmut Demir 34 tane uzun metrajlı sinema filmine imza atmış. Yapımcı Firma ise Duru Film, yönetmen Süreyya Duru‘nun babası Naci Duru‘nun şirketi.

Malkoçoğlu resimli romanı 1965 yılında Cumhuriyet Gazetesi‘nde yayınlandıktan bir sene sonra sinemaya aktarılmış olan bu filmle Karaoğlan (Kartal Tibet) beyaz perdedeki yerini Malkoçoğlu‘na yani Cüneyt Arkın‘a terk etmiş olur.

Cüneyt Arkın (Malkoçoğlu Ali Bey), Yıldırım Gencer (Vlad Çepeş), Yılmaz Köksal (Ejder), Selma Güneri, Semih Sergen, Gülbin Eray, Nurtekin OdabaĢı, Leman Öztürk, Tuncer Necmioğlu, Kayhan Yıldızoğlu, Toron Karacaoğlu, Necip Tekçe, Adnan Mersinli, filmde rol alan Yeşilçam‘ın emekçileri.
KONU: Filmde akıncı beyi Malkoçoğlu Ali Bey Mora seferi dönüşünde evinin, ocağının yakılıp yıkılmış olduğunu dehşetle görürü. Karısı ve bütün adamların öldürülmüş tek oğlu Polat kaçırılmıştır. Bu işi yaptıran Kazıklı Voyvoda, “KlZll Akrep” Vlad Çepeş’tir . Malkoçoğlu intikamını almak ve oğlu Polat’ı kurtarmak üzere akıncı eri Ejder ile yola çıkar. Enet çarşısısında esir pazarı kurulmuştur. Burada satılacak olanlardan birinin (Sezer Güvenirgil) peşinde Vlad Çepeş’in adamları da vardır. Malkoğlu bunu öğrenmiştir. Uzun bir pazarlıktan sonra Malkoçoğlu, esir tüccarının oyununa gelerek satın alamadığı kızın kapatıldığı zindana girerek kurtarır. Genç bir şovalye de, tıpkı Kızıl Akrep gibi, kızın peşindedir. Malkoçoğlu kızı bu şovalyeye vermez, çünkü kız onu Kızıl Akrep’e ulaşgtırıp intikamını al masını sağlayacak tek yoldur.

Kız Malkoçoğlu’na bir türlü kim olduğunu ve neden Kızıl Akrep tarafından arandığını söylemez. Kızıl Akrep Vlad Çepeş geçmişteki bazı olaylardan dolayı, Malkoçoğlu’na kin beslemektedir. Bu yüzden bazı hain planlarını gerçekleştirmek için oğlu Polat’ı kaçırmıştır. Garip ilaçlar ve büyülü içkilerle Polat’ı kontrolu altna alıp babasına karşı kullanmak ister.

Esir klz gerçekte Babreş Dukalığının varisi Prenses Yolanda’dlr. Kızıl Akrep’in amaçlarına ulaşabilmesi için prensesle evlenmesi ve Babreş Dükalığını ele geçirmesi gerekmektedir. Kızıl Akrep’in adamları, Malkoçoğlu ve Ejder’i gafil avlayarak, kızı kaçırırlar. Çepeş’in artlk emeline ulaşmasına çok az bir süre kalmıştır. Çeşitli simya formüllerinin yardımıyla insanları “zombi” gibi hissizleştirip, iradelerini kontrolu altına alarak oluşturacağı bir orduyla dünyaya hükmetmek istemektedir.

Malkoçoğlu ve Ejder, Kızıl Akrep’in adamları tarafından bir handa tuzağa düşürülüp yakalanırlar. Malkoçoğlu ile oğlu Polat’ı bir meydanda dövüş için karşı karşıya getirirler. Polat’ın yüzünde maske oldugu için Malkoçoğlu önce oğlunu tanıyamasa da dövüş esnasında delikanlının maskesi düşünce tanır. Polat ise, aldığı ilaçların etkisi altında kaldığından babasını tanıyamamaktadır. Malkoçoğlu ısrarla parmağındaki beylik yüzüğünü göstererek Polat’ın kendine gelmesini sağlar.

Malkoçoğlu tekrar zindana atılır. Aç ve susuz geçen günlerden sonra Kızıl Akrep Vlad Çepeş Malkoçoğlu’yla dövüşmek üzere meydana çıkar. Baltalarla yapılan bir döğüşten sonra Malkoçoğlu’nu yenemeyeceğini anlayan Vlad adamlarına onu öldürmeleri için emir verir.
Bu ara Ejder ve diğer esirler bir yolunu bulup kurtulmuşlar, Malkoçoğlu’nun yanında aavaşmaya başlamışlardır. Kızıl Akrep Vlad prenses Yolanda’yı alıp kaçmaya kalkışır. Malkoçoğlu peşine düşer ve Vlad’ı yakalayıp bir uçurumdan aşağı atar, prensesi kurtarır. Tahtından vazgeçen prenses Malkoçoğlu, Polat ve Ejder’e katılıp yeni maceralara doğru yola çıkar.
bu tek adama karşı yüzlerce, binlerce asker vurmak için kurşunlar yağdırdılar. o belki vurulmuştu, belki vurulmamıştı. fakat atını sürmüş üzerlerine doğru geliyordu. tek akıncı başında kanlı sargılar, son şarı da yakmak, son kaleyi de vurmak için tek başına yürüyordu.

birkaç kere atının üzerinde kaydı, ya şimdi vurulmuştu, ya buraya gelirken yaralıydı. bu kahraman adam, ölüme bile bile yürüyordu. birden nasıl oldu. yan sokaklardan üç atlı koptu. üç yüz askerin kavga gürültüsünü bastırdı…..- (Yayınevi: Bilge Kültür Sanat)

.

Yalçın Özgül 

One comment

  1. Senaryoyu Remzi Jonturk yazmistir..Senaryonun asli ailesinde olup, Jonturk, karakter ismi Polat’i kendisi koymus olup, ilk oglunun isminden esinlenmistir.

    Beğen

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s