Yeşilçam Sinemasında Aşk Yazı Dizisi

Şenay Tanrıvermiş

Yalçın Özgül
ana logo

  yalcinozgul@gmail.com

 

 

MAHKUMUN AŞKI (1958)

.

Sıra geldi Ömer Faruk Özakbaş’ın senaryosunu yazdığı, yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptığı 1958 yılı filme… Sayın Agah Özgüç Türk Filmleri Sözlüğü’nün 1. cildinin Kasım 1998 2. baskısının 132. sayfasında, bu filmle ilgili hiçbir bilginin olmadığını yazıyor. Aynı sayfada bahsi geçen filmin adı da “Mahkumun Ahı” diye yazılmış. Ancak Türker İnanoğlu’nun Türvak Yayınları tarafından çıkan “5555 Afişle Türk Sineması” isimli kitabındaki film afişinde “Mahkumun Aşkı” adı yer alıyor. Sayın Özgüç gücenmesin, ben bu isme rağbet ettim. Diğer isim mülga…

Kamerayı Mengü Yeğin kullanmış, Ömer Faruk Özakbaş ve Karısı Sabiha İzer ile Suphi Kaner de rol almış. Topu topu dört film çevirmek için yönetmenliğe soyunmuş bir sinemacının, yaptığı bu filmlerle pek de başarılı olmadığını sanırım.

.

AŞIK GARİB / Köy Güzeli (1958)

.

Türkçe cümle dizininde yer alması gerekirse garib aşık deriz. Zavallı, kimsesiz aşık anlamında kullanmış oluruz bu kelimeyi cümle içinde. Doğrusu da bu. İşine karışmak gibi olmasın, Nuri Akıncı ise filminin ismini “Aşık Garib” (Köy Güzeli) koymuş. Koyarken de, Muhterem Nur, Muzaffer Nebioğlu, Kemal Kan, Behzat Balkaya, Muazzez Arçay, Faik Coşkun, Ali Korkut gibi isimlere de kadroda yer vermiş. “İstanbul’da şarkıcılık yapan taşralı bir gençle, aşkı uğruna onu arayan köylü kızın öyküsü” nü konu alan bu filmi, sanırım Cezmi Ar güzel görüntülerle süslemiştir. Film hakkında başkaca bir bilgi yok maalesef.

.

BİLİNMEYEN AŞK (1958)

.

Ankara Devlet Konservatuarı’nda tiyatro eğitimi alan 1918 doğumlu Şinasi Özonuk, 60 yaşında yaşama veda ettiğinde, arkasında 30 film bırakmıştı. Bunların içinde “Bilinmeyen Aşk” filmini 1958 de sekizinci film olarak Fahri danışman’ın kamerasından beyaz perdeye aktarmıştır. Burada bilinmeyen sadece aşk değil, konu da bilinmiyor, hatta oyunculardan Hasan Taşdelen, Berna Ufuk ve Derya İskit’in de bilindiği söylenemez. Bu film de diğer bir çok filmlerde olduğu gibi gösterime girmeden yok olanlar kervanına katılmış olabilir.

.

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s