Mutlu günler dileğiyle

Şenay Tanrıvermiş

Yalçın Özgül
ana logo

  yalcinozgul@gmail.com

 

AŞK RÜYASI 1959

Muzaffer Tema, Muhterem Nur, Suphi Kaner, Muazzez Arçay, Ahmet Tarık Tekçe, Nilüfer Sezer ve Selahattin İçsel’den seçilmiş zamanın dev kadrolu “Aşk Rüyası” filmi 1959 yılında Hulki Saner tarafından çekildi. Türk sinemasında örneğini sıkça göreceğimiz, yabancı filmlerden uyarlama senaryoların, beyaz perdeye aktarma işlemlerinin moda olduğu dönemlerde, senaryocu Sadık Şendil filmin senaryosunu; Amerikalı yönetmen Billy Wilder’in (1906-2002) 1954 Yapımlı ve baş rollerini Humphrey Bogart (1899-1957), Audrey Hepburn (1929-1993), William Holden’ın (1918-1981) “Sabrina” filminden esinlenerek yazmıştır. Konusuna gelince…

Sabrina filmini seyreden yaşı müsait beyler ve bayanlar, görmeyenlere anlatsın. Kısa bir ipucu: Televizyon dizisi olarak izlediğimiz “Bir İstanbul Masalı” dizisinin benzeri bir film. Zaten bu dizi de bahsi geçen Sabrina filminden kopya.

AŞKIN KUDRETİ 1959

Yönetmenliğinden ziyade sekseni aşmış filmlerde oyunculuk gücü ile kendini gösteren büyük komedi oyuncusu Suphi Kaner (1933-1963) yönetmenliğe merak sarmış ve bu merakı sonunda pek de başarılı olmayan filmleri yönetmiştir. Bunlardan 1959 yılında çevirdiği “Aşkın Kudreti”, literatürlerde yer almayan bir film. Türker İnanoğlu’nun “5555 Afişle Türk Sineması” kitabında yer alan afişten, bu isimle bir film çevrildiğini anlıyoruz. Uyanık Film şirketine ait bu filmde, Şenol Şenay, Özkan Yılmaz, Mehmet Özeket, Sadettin Erbil başlıca rolleri paylaşmışlar. Suphi Kaner’in ne tür bir aşk yaşadığını ve onun kudretinin ne olduğunu bilemem ama, sinema aşkının çok büyük olduğunu ve bunun ona güç verdiği tartışılmaz. Kendisinde var olan sinema aşkının kudreti ile yaşamının son yıllarında yapımcılığa ve yönetmenliğe soyunan Kaner, ne acıdır ki içine düştüğü ekonomik kriz karşısında yenik düşmüş ve yaşamına intihar ederek son vermiştir. Çok genç yaşta sanata veda eden bu oyuncunun yokluğu, Türk Sinemasının çok büyük kaybıdır.

AŞKIN ACILARI 1959

Sinema tarihçilerimiz ve yazarlarımız beni bağışlasın. Hiçbir sanatsal değeri olmayan üç beş film çevirerek kendisine yönetmen süsü veren kişilerin bu ünvanla sinema tarihimizin içinde yer alması bana ters geliyor. Bunlardan biri de Hüseyin Kaşif. Üç film çekmiş. Muhterem Nur, Ahmet Mekin, Nezihe Becerikli, Atıf Kaptan, Salih Tozan gibi starlar da “Aşkın Acıları” filminde rol almışlar. Yaşantısı boyunca aşk acıları çekmiş olacak ki Hüseyin Şahin böyle bir senaryoyu yazmak ve çekmek ihtiyacını hissetmiş olabilir. Tabi aşk acıtır. Buna her türlü aşk dahil. Aşkın acıları içinde, Suphi Kaner’in ölümü açıkca yer almakta değil midir?

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s