ROMA’YA SAYGILARLA

.
Woody Allen, Londra, Barcelona ve Paris’ten sonra son filmi ‘Roma’dan Sevgilerle’ ile tarihi kentin birbirinden etkileyici sokak ve meydanlarında Alec Baldwin, Ornella Muti, Penolope Cruz, Jesse Eisenberg, Alisson Pill, Roberto Benigni gibi farklı oyuncuları buluşturuyor. İzleyiciye güçlü kadrosu ve film seti olarak Roma’yı adeta hediye ediyor. Roma’da aşk arayanlar, bulanlar ve kaybetmekten korkanların dolaştığı renkli cadde ve sokakları Allen’ın seçtiği muhteşem müzikler neredeyse mest ediyor. Aryalar eşliğinde hiç yormadan ancak asla basitleşmeden ardı ardına gelen küçük espriler tüm filmi ayakta tutmayı başarıyor.

Allen gülmekten kasıklarınıza ağrılar sokmuyor ancak yüzünüzde geniş bir gülümseme ve kalbinizde sıcacık bir aşk kıvılcımı uyandırmayı da ihmal etmiyor. Gayet dozunda komedisi, çok hızlanmayan ve hiç düşmeyen temposuna romantik sahneleri ilave olunca tıkır tıkır işleyen bir Woody Allen klasiği daha ortaya çıkmış oluyor. Usta’nın hiç yaşlanmayan ve bayatlamayan espri anlayışı her yaştan izleyiciyi klasik anlatı yapısına rağmen yakalamayı kolaylıkla başarıyor.

Üstelik neredeyse her filminde yaptığı psikanalitik çözümlemelerden yine vazgeçmiyor. Kendi karakter analizini kimselere bırakmadan birçok diğer filminde olduğu gibi yine kendi karakterlerine yaptırıyor. Bu Allen’ın filmlerinde görmeye alıştırdığı bir anlatı yapısı oluştururken mizacına uygun bir dil ve mizah yakalamasını da sağlıyor. Hatta gençliğinde bir yıl Roma’da yaşamış olan mimar John mimarlık öğrencisi Jack’in bilinçaltını oynuyor bu filmde. Alışıldık Allen’a özgü psikolojik analizleriyle zenginleşen ve derinleşen karakterlere bir güzel örnek daha teşkil ediyor yine… İçinde Freud ile ilgili bir repliğin olmadığı filmi var mıdır acaba ustanın? Filmografisi böylesine zengin bir yönetmenin elbette Fredian çözümlemelerinin olmadığı eserleri de vardır mutlaka ancak sonuçta hep takıntılı ve takıntılarının sebep ve tedavisiyle ilgili bir gelişme süreci izlenir. Böylece karakterler çok daha sempatik, gerçekçi, sıra dışı ve eğlenceli bir lezzet verir. Ayrıca her ne kadar nevrotik ilişkiler içinde olsalar bile karakterlerin hep sempatik tarafları vardır ve açıklamalı kişilik analizleri onları daha anlaşılır ve sevilir kılar.

Allen basit bir sabun köpüğü ya da sıkıcı bir şehir belgeseli yapmak yerine hem eğlenceli hem de ince politik mesajlar veren eğlenceli bir komedi yapmayı tercih eder. İtalyan ve Amerikan karakterlerin gözünden hem şehir hem de dünya görüşü farklılıkları basit, kısa ve yalın bir dille asla sıkıcılığa düşmeden mesajını verir. Kapitalist Amerikan, komünist değil ama aşırı solcu avukat İtalyan, katı aile ağları kıskacında cinselliğini bile baskılayan Katolik genç ve hayat kadını olarak çalışan seksi güzelin karşılaşmaları ve diyalogları sonucunda birbirinden renkli ve çelişkili fikirler havada uçuşur.

Arada bir gündeme gelir ve konuşulur; Acaba Woody Allen bir İstanbul filmi yapsa nasıl olur? Ah çok güzel olur elbette! Muhteşem bir tanıtım, reklam ve kültür olayının İstanbul’a sayısız katkısı, faydası olur. Ancak çok üzücüdür ki Roma’ya Sevgilerle filmindeki gibi şehre 30 yıl sonra geldiğinde bütün kenti olduğu gibi yerinde bulacak bir karakter yazılamaz. Ne yazık ki burada 30 gün sonra bile yerinde yeller esen konaklar üzerine 100 katlı kaçak gökdelenler görmek mümkündür, doğaldır.

.

Şenay Tanrıvermiş 

12 comments

 1. çok güzel bir aşk ve komedi filmiydi. 77 yaşında bir yönetmenin dünya görüşü, espri anlayışı ve enerjisine saygı duymamak imkansız. hatta kıskanmamak imkansız. romaya gidip aşk çeşmesine atasım geldi hemen.

  Beğen

 2. romanın tanıtımı gibiydi ama filmin en beğendiğim tarafı müzikleri. tabii yönetmen müzisyen tarafını konuşturup en doğrusunu seçmiş. anında moduna sokuyor seyirciyi. bu arada farklı yorumlarınızı takip ediyor ve gerçekten takdir ediyorum. şu klasik filmin konusunu yazanların analiz yaptıklarını sanmaları ise çok kısır ve yetersiz.

  Beğen

 3. film görsel bir şölen gibi. harikaydı ama geçen sene pariste çektiğinin hikayesi çok daha iyiydi hemen bir avrupa turu yapası geliyor izledikten sonra. espriler gayet kaliteli ve zarifti gerçekten. miss yani.

  Beğen

 4. bu denli bayılacak birşey yok filmde. güzeldi kabul ediyorum ama yazınız bende beklentiyi yükseltti ve film yetersiz kaldı. yani yazı filme göre fazla. yine de teşekkürler.

  Beğen

 5. şenay hanım bizden de size saygılar, yine yazmışsınız bize de gitmek düşer hailyle:))

  Beğen

 6. roma paris hikaye, karabük vallahi şahane. yorumlarınıza istinaden her iki filmi de gördüm ve araf’a bayıldım türk filmlerini methetmeye korkuyor eleştirmenler. ama yani elinizi korkak alıştırmayın derim ben.

  Beğen

 7. ay keşke woody allen ismi filmi yapsa, bundan büyük reklam mı olur. gerçi adamcağız şok geçirir herhalde. başladığıyla aynı bile bitiremez filmini. yine de çok büyük bir tanıtım olacağı kesin. kaç şehre sırf filmlerde görüp sevdiğim için gitmişliğim ve gideceğim var.

  Beğen

 8. işte budur, uzun zamandır bu kadar eğlenceli bir sabun köpüğü seyretmemiştim. hem kaliteli ve eşsiz görüntüler hem de konu var. yazınız da çok başarılı bence. tebrikler ve sizi takipteyim twitterdanda zaten.

  Beğen

 9. midnight in paristen sonra roma çok zayıf geldi. daha iyi ve güçlü bir film ve konu bekliyordum. paris çok daha entellekktüel altyapılıydı ama bu basit ve sıradan bir olay örgüsüyle konu kotarılmış.

  Beğen

 10. BANYOMU KİMSEYLE PAYLAŞMAK İSTEMİYORUM. EN ÇOK GÜLDÜĞÜM REPLİK BUYDU. AYRICA MÜZİKLER ŞAHANEYDİ. TABİİ YÖNETMEN MÜZİSYEN OLUNCA SEÇİMLER DE BÖYLE 12DEN VURUYOR. HARİKA BİR AKŞAM GEÇİRDİM WOODY ALLEN SAYESİNDE YİNE. ZATEN TÜM FİLMLERİNİN HASTASIYIM AMA MACTH POINT BAŞKA HATTA BAMBAŞKA. SEVGİLER

  Beğen

 11. Senay Hanim yazınızdan sonra filme mutlaka gideceğim sadece roma yi seyretmek için bile deger. İstanbul da film projesi de keske gercek olabilse. Bizden de size saygilar

  Beğen

 12. Bütün mimarlar Roma’ya gitmeli, giremeyenler Roma’ya sevgilerleyi izlemeli. Yazınızda çok başarılı.

  Beğen

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s