KORSAN GAZETECİLİĞİNE SON

– 01 Ekim 2012 Tarihli Deklarasyon-

Türkiye‘nin önde gelen medya grupları nihayet “Korsan gazeteciliğe son” sloganıyla bin bir zahmet, bilgi, emek, zaman ve yaratıcılıkla hazırladıkları haber, yorum, eser ve tüm üretimlerinin ulu orta kaynak belirtilmeden kullanılmasına ‘dur’ deme kararı aldılar. Sinema Sokağı Sanat Gazetesi olarak Star, Akşam, Bugün, Cumhuriyet, Fanatik, Fotomaç, Güneş, Habertürk, Hürriyet, Hürriyet Daily News, Milliyet, Posta, Radikal, Sabah, Takvim, Todays Zaman, Türkiye, Vatan, Yeni Şafak, Zaman “Gazetelerin içeriği sadece gazetelerindir”başlıklı deklarasyona bizler de sevinerek destek vermekteyiz.

Her türlü fikir ürününün çoğunlukla değerini ve karşılığını bulmadığı gibi harcıalem kullanılmasına alışılmış olan ülkemizde geçte olsa böyle bir karar alınması çok sevindiricidir. Artık kaynak gösterilse dahi deklarasyonda ismi olan gazetelerin haber, yorum, köşe yazısı, fotoğraf, karikatür, grafik, çizgi ve sayfa dizaynı gibi materyalleri hiçbir şekilde kullanılamayacaktır. Aksi takdirde fikir ve emek hırsızlığı kapsamında hukuki takipte bulunulacağı da ayrıca duyurulmuştur.

Böylece medyada yeni bir dönemin başlayacağını ön görmek ve kes yapıştır tekniğiyle haber ve yorum yapanların devrinin sonunu ilan etmek için biraz erken olabilir. Bu süreçte alışılagelmiş emek hırsızlarından arınma ve kurtulmanın hemen ve bir kere de olacağına inanmak elbette güçtür. Ancak en azından büyük ve ciddi bir karar alınmıştır. Sonrasında sıkı takip ve ispatın zorluklarına rağmen medyanın varoluşu için devrim niteliğindeki bu deklarasyonun arkasında durmak gelir.

Gazetelerin ekonomik zorluklar altında var olma mücadelesi, gazetecinin ve fikir insanlarının yaşamını kazanabilmesi için korsan gazeteciliğiyle mücadele edilecek olması en azından bu yolda atılan ilk ciddi adımdır. Özellikle internet teknolojisinin sunduğu kolaylıklar sayesinde başkalarının emeği sömürülmekte ve bu haksız yolla hayat bulan birçok internet haber ve yorum sitesi bulunmaktadır. Kendi emeğinin çalıntılarıyla beslenen korsan medyayla rekabet etmek zorunda kalınmaktadır. Üreten, düşünen ve çalışan kurum ve kişilerin sadece ‘kes yapıştır süsle’mantığıyla var olan korsan gazetecilerle yarışmak zorunda kalmasının doğurduğu haksızlığı açıklamak bile çok büyük haksızlıktır.

‘Gazetelerin içeriği sadece gazetelerindir’ başlıklı deklarasyon medyamızda yeni bir dönemin müjdecisi ve en sonunda bilgi, fikir ve emek hırsızlığına karşı getirilmiş ortak bir duruş ve karardır. Karara imza atan, destek veren ve özgün çalışmalarıyla ayakta durmaya çalışan tüm küçük ve büyük medya kuruluş ve çalışanlarına biz de tüm kalbimiz ve gücümüzle naçizane desteklerimizi sunarız.

.

.
Saygılarımızla ;
Sinema Sokağı Sanat Gazetesi Yönetim Kurulu.

.

.

4 comments

 1. ne geri kalmış milletiz, böyle birşeyin şimdiye kadar olmaması ne acı, ne tuhaf. buarada akıl, fikir, bilgi ve emek hırsızlığı hırsızlıktan sayılmıyor sanki. resmen yaratıcılığın cezalandırıldığı bir ülkede yaşıyoruz.

  Beğen

 2. iyi güzelde …bır cok sıte bu mantık üzerine kurulu ne olucak bakalım…

  Beğen

 3. aynen heceye katılıyorum, yasa çıkınca uygulanabilecek mi bütün mesele bu. bu ülkede güya telif yasası var ama hakkını kaç kişi alabiliyor allah aşkına.

  Beğen

 4. tebrikler, küçük büyük veya triajlı tirajsız herkes bu deklarasyonun arkasında durmalı zaten.

  Beğen

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s