GÜLTEKİN ASYA KARTALI (1968)

Şenay Tanrıvermiş

Yalçın Özgül
ana logo

  yalcinozgul@gmail.com

 

Abdullah Ziya Kozanoğlu‘nun 1928 yılında yazdığı ―Gültekin romanından esinlenerek Savaş Eşici‘nin senaryosu ve Mehmet Aslan‘ın rejisiyle filme alınmış bir tarihsel kahramanlık fantezisidir. B ol figüranlı kalabalık ve sahnelerin görüntülerini en iyi biçimde vermeye çalaşan operatör (kameraman) ise Orhan Kapkı ve Yılmaz Ceylan, filmin yapımcısı Sarıkaya Film ve sahibi de Sarıkaya.

Tabi bu ve diğer bütün filmlerde kadro sadece yönetmen, senarist, kameraman ve oyunculardan meydana gelmiyor. Kamera arkasında ve montaj aşamasında görev alan onlarca sinema emekçilerin katkısı elbette yadsınamaz. Film jeneriğinde yer alan kamera arkasındaki diğer isimler de Şöyle sıralanıyor: Editör (Kurgu): Şerif Gören, Montaj Senkron: İsmail Kalkan, Operatör Asistanı: Suat Kapkı, Laboratuar şefi: Cemil Orhon, Laborant Erol Yıldırım, Matipo: Süleyman Kurucu, Prodüksiyon Amiri: Sadık Topaloğlu, Seslendiren: Rauf Tözüm, Yıldız Film stüdyosunda hazırlanan ve seslendirilen filmin oyuncu kadrosu da şöyle: Tanju Korel (Gültekin) 1944-2005), Hülya Darcan (Bilge), Kadir Savun (Meco Han) (1926-1995), Yılmaz Köksal, Erol Taş (1928-1998), Atilla Ergün (Teyan) (1939-1998), Tansu Sayın, Sami Tunç (1939-1979), Nuri Kırgeç, Adnan Mersinli (Viking), Yusuf Sezer (Viking) Hüseyin Sezer,

.

Konu : Kuzeyden gelip Türk obalarını kanlı baskınlarla yağmalayan düşmanlar kendilerine karşı koyacak bir güç bulamazlar. En son baskında Türklerin büyük kumandanı Meço Han ve kızı esir edilir. Kahraman savaşçı Gültekin, oba beylerini toplar ve örgütler. Obalar kuvvetlerini birleştirip düzenli bir ordu haline gelirken Gültekin, Meço Han‘ı ve kızını kurtarıp halkının başına geri getirecektir. Kendisi gibi yiğit bir dövüşçü olan Koç ile tanışır ve onunla birlikte düşman kalesine saldırmak için harekete geçer. Bu arada düşman Asya topraklarında hakimiyetini sürdürmek için baskıyı ve zulmü artırmaya karar vermiştir.

.

 

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s