BİRİKİM DERGİSİ BELGESELİ İLK GÖSTERİM!

Şenay Tanrıvermiş

Deniz Köylüana logo

 dkoylu@gmail.com

 

Birikim, Türkiye’nin en uzun soluklu dergilerinden birisi. 70’li yıllarda ilk defa çıkmaya başladığı dönemden itibaren de Türkiye solu içerisinde alışıkolunmayan duruşu ile daima ezber bozmuş ve tartışma yaratmış. Çoğu zamanda eleştirilere maruz kalmış. Kendini bir platform olarak tanımlayan Birikim 40.Yılına doğru ilerliyor!

Alabalıklar belgeseli Birikim dergisinin kırk yıllık yolculuğunu onunla günümüzde tanışan bir üniversiteli gencin gözünden anlatma çabası. Merak etmenin, araştırmanın ve geçmişe dokunmanın bir taraftan hayal kırıklıklarıyla diğer taraftan da umutla dolu hikayesi. “Birikim nedir?” sorusuna en yalın haliyle “bir dergi” cevabını veren ancak bu dergiyle birlikte Türkiye’nin sol tarihini de başka bir açıdan gözler önüne seren Alabalıklar bir saatlik bir anlatı.Can Yücel’in deyimiyle; Türkiye bir kapalı havuz değildir, en azından içindealabalıklar yaşar. Bu belgesel de alabalıkların hikayesini anlatıyor.Filmin özgün müziklerini Moğollar grubundan Taner Öngür, seslendirmesiniCenk Demirkıran yaptı.

Özgür Yıldız’ın hazırladığı, Gökçe Kaan Demirkıran’ın yönetmenliğini üstlendiği Alabalıklar: Bir Sosyalist Kültür Belgeseli, Birikim ve Türkiye solu çevresinden 18 kişiyle yapılan röportajlar, 30 saatlik görüntü kaydı, 250 sayı Birikim Dergisi ve 70’li yıllardan günümüze kadar çıkmış 3 büyük gazetenin taranmasıyla
gerçekleştirilmiş Türkiye tarihini alternatif bir okuma denemesi. Belgeselin fragmanı için: http://vimeo.com/30845243

http://www.filmdeney.com/public/multimedya.html

Bugün 21.00 da kargartta gösterim olacaktır.

 

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s