30 Nisan Caz Günü Bırak Hır Gürü

Uğur Yılmazer

Sinema Sokağı Sanat logo

 

Uğur Yılmazer
ugurylmzr@gmail.com

.

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova,  Herbie Hancock ve dış ilişkiler direktörü Neil Ford ,İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) işbirliğiyle 30 Nisan’da İstanbul da düzenlenecek Uluslar arası Caz Günü tanıtımını gerçekleştirdi. Jazz Thelonious Monk Enstitüsüde evrensel bir dil olarak caz kutlamaları için iş başında. Dış işleri bakanı Ahmet Davutoğlu ile Kültür ve Turizm bakanı Ӧmer Ҫelik ortak bir açıklama yaptı: “Türkiye, 29-30 Nisan’da gerçekleştirilecek UNESCO Uluslararası Caz Günü’ne İstanbul’da ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyor.

Bu vesile ile caz müziğini sadece insan ruhunun değil, ayrıca daha kucaklayıcı toplumların, birbirlerini karşılıklı olarak geliştiren medeniyetlerin ve UNESCO ideallerinin de küresel dili olarak kutlamalıyız.”İkincisi İstanbul da düzenlenecek olan Uluslararası Caz Gününü İstanbul’da gerçekleşeceğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu ev sahipliği fırsatını memnuniyetle karşıladık. Biz de karşılıklı medeniyetler ve UNESCO ideallerini geliştirerek daha geniş kitlelere yayarak kutlamaları gerçekleştireceğiz. ”

Herbie Hancock ise ”Uluslararası Caz Günü 30 Nisan’da her yıl dünya çapında kutlama etkinlikleri ve faaliyetlerini müzik birleştirici özelliği aracılığıyla gerçekleşir. Uluslararası Caz Günü UNESCO desteğini vurgulamada bir araçtır”.

uluslararası caz günü

Aya İrini’de Konser

İstanbul’da kutlamalar  30 Nisan Salı sabahı başlıcak. İlk olarak Herbie Hancock, Wayne Shorter gibi ismler Galatasaray lisesi’nde öğrenciler için bir performansla start vericek.  Akşam ise UNESCO Dünya kültür mirasında yer alan, atmosferiyle etkileyici olan Aya irini’de  konser düzenlenecek. Konser UNESCO, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Jazz siteleri Thelonious Monk Enstitüsü aracılığıyla internet üzerinden takip edilecektir

Bu organizasyon  birçok yıldız ismi aynı sahnede buluşturacak. Vokalistler Al Jarreau, Milton Nascimento ve Dianne Reeves; trompet sanatçıları Hugh Masekela, İmer Demirer ve Christian Scott; bas sanatçıları James Genus, Marcus Miller ve Ben Williams; davulcular Terri Lyne Carrington ve Vinnie Colaiuta; piyanistler John Beasley, George Duke, Robert Glasper, Herbie Hancock, Abdullah Ibrahim, Keiko Matsui ve Eddie Palmieri; saksafon sanatçıları Dale Barlow, Igor Butman, Jimmy Heath, Wayne Shorter ve Liu Yuan; klarnet sanatçıları Anat Cohen ve Hüsnü Şenlendirici;perküsyon sanatçısı Pedro Martinez; kemancı Jean-Luc Ponty; gitaristler Bilal Karaman, John McLaughlin, Lee Ritenour ve Joe Louis Walker. Bu açıklanan isimlerin yanına önümüzdeki günlerde süpriz isimlerin eklenmesi bekleniyor.

Geçen yılki kutlamalar, gösteriler ve medyanın aracılığıyla bir milyardan fazla kişiye ulaşmıştı. Bu sene ki kutlamalarda artış bekleniyor.Birçok ülkede çeşitli etkiler organize edilecek

‘Uluslararası Caz Günü” vizyonu

  30 Nisan’da her yıl düzenlenen Uluslararası Caz Günü, kökleri hakkında bilgi edinmek ve farklılıkları aşan önemli bir iletişim biçimi olarak cazın rolünü vurgulamak için dünya genelinde toplulukları, okulları ve grupları bir araya getiriyor.
Uluslararası Caz Günü dünya genelinde kültürler arası diyalog ve anlayışı ilerletmek için cazın eşsiz beğenisini teşvik etmek  amacıyla, UNESCO iyi niyet elçisi Herbie Hancock girişimiyle UNESCO üye devletler tarafından kabul edilmiştir. Uluslararası Caz Günü UNESCO ve Birleşmiş Milletler resmi takviminde tanınmaktadır. Bu alanda ki programlar ve etkinlikler UNESCO’nun bünyesinde 195 üye devletler arasında koordine edilecektir.
 ..
 *UNESCO United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization 
(Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı)'dır

.

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s