11. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Sona Erdi

Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü, Derin Nefes Al filmi ile Başak Büyükçelen’e verildi.

Kadınlar tarafından, kadınlar için yapılan Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin bu yıl düzenlenen on birincisi sona erdi. 19 ülkeden tam 50 filmi ağırlayan festival, filmlerin gösterimlerinin yanısıra, düzenlenen atölye ve söyleşilerle zenginleşti.

Festivalde; Kadınların Sineması, Bedenimiz Bizimdir, Kendine Ait Bir Cüzdan, Cins-iyet-ler, Women Make Movies bölümlerinde derlenen filmlerin yanı sıra, kadın sinemasının ilham ve güç veren iki özgün yönetmeni: Yeşim Ustaoğlu ve Doris Dörrie Toplu gösterimleri yer aldı.

Kadınların yarışmaktan çok, dayannışmaya ihtiyacı olduğu fikrini benimseyen festivalde bu yıl da bir yarışma olmadı ama bir dayanışma ödülü verildi. Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü, Derin Nefes Al filmi ile Başak Büyükçelen’e verildi.
Festivalin İstanbul’daki kapanışında 5. Altın Bamya Ödülleri sahipleri de belli oldu:

5. Altın bamya, Erkek Karakter ödülü: Dağ, Kadın Karakter Ödülü: Zenne, Senaryo Ödülü: Dağ, Film Ödülü: Dağ filmlerinin; İzleyici Bamyası: Yeraltı, Jüri Özel – Tek Taşlı Bamya Ödülleri: N’apcaz Şimdi, Seninki Kaç Para?, Süper Türk, Oğlum Bak Git, Jüri Özel – Bamya Kurusu: Çakallarla Dans: Hastasıyız Dede filmlerinin oldu.

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s