Haftanın Filmleri

 Sinema Sokağı Sanat logo

Şenay Tanrıvermiş
senayt@windowslive.com
Sinema Editörü

 

DÜNYA : YENİ BAŞLANGIÇ

M. Night Shyamalan’ın yönettiği, “Dünya: Yeni Başlangıç” filminin başrollerinde Will Smith ve oğlu Jaden Smith yer alıyor. Shyamalan gerilim ve korku türünde özel ve farklı aurasını yaratmayı başaran bir yönetmen olduğundan beklenti en baştan bu yönde yükseliyor. ‘Altıncı His’ ve ‘Köy’ filmlerinin başarılı omurgası ve zeki sürprizlerinden sonra, ‘Dünya: Yeni Başlangıç’ kendini kurtaran ancak gölgede bir yapım olarak kalıyor.

Yönetmen terk edilmiş dünyadan sonra farklı gezegenlerde hayatını devam ettiren küçük Kitai ve babası Jack üzerinden yine bilinmeyeni aydınlatma ve insanoğlunun ortak meraklarına cevap vermeye çalışıyor. Kültür ve doğa merkezli yapım, baba ve oğul ilişkisi paralelinde çok mesajlı zıt kavramları sorgulamayı amaçlıyor. Ne ölçüde anlamlı ve dengeli bir sorgulama kotarıldığı çok tartışılır ancak yine de seyirciye ortalamanın üstünde bir izleme keyfi sunuyor.

KAYIP UMUTLAR

Amerikan bağımsız sinemasının bilinen ve kendi kitlesini oluşturan yönetmenlerinden Gus Van Sant, senaryosunu Dave Eggers’in öyküsünden alan ‘Kayıp Umutlar’la seyircisinin karşısına çıkıyor. Başrollerde ise Matt Damon, Frances McDormand ve Hal Holbrook gibi isimler göze çarpıyor. Daha önce festivalde vizyona giren filmi kaçıranlar için iyi bir fırsat. Çünkü konusu itibariyle haftanın en iyilerinden biri olarak öne çıkıyor.

Ancak her filminde farklı ton ve atmosferle kendine has ortak duygusunu (bilinçli ya da bilinçsiz) oluşturmayarak hatta belki bazen saklayarak senaryoya hizmet etmeyi tercih etmiş gibi görünüyor. Böylece sanki sadece projeye imzasını atan bir üslup benimseyerek kendini silikleştiriyor. Yönetmenin bir paydada kesişen özellikleri varsa bile yakalamayı neredeyse imkansızlaştırıyor. Ancak tanımlaması zor bir şekilde hep iz bırakıyor.

Özenli bir sıradanlık, ortalama yaşamlardaki renk/renksizlik, sıkıcılığa hiç düşmeyen bir yavaşlık, temposundaki dengeli duraksama ve akış ‘Kayıp Umutlar’ı ana akımın dışında tutuyor. Seyircinin soluk almasına, düşünmesine, sorgulamasına izin veriyor. Tabii bu tarz senaryoya hizmet eden özgün yapımlardan hoşlananlar için…

BALDAN ACI

Senaryosunu Markus Imhoof ve Kerstin Hoppenhaus’un yazdığı, ve Markus Imhoof’un yönettiği Almanya, Avusturya, İsviçre ortak yapımı belgesel film son derece ince mesajlar içeriyor. Gerçekten özgün bir söyleme sahip yapım insanoğlunun geleceği için oldukça endişeli söylemler içeriyor. Doğanın gidişatı hakkındaki karamsar perspektif, yer yer çok üzse de epeyi bilgilendiriyor. Gerçekleri görmemezlikten gelmeye çalışanlara zoraki bir uyarı niteliği taşıyan ‘Baldan Acı’ nesli tükenmekte olan balarıları için adeta ağıtlar yakıyor. Senaryonun bağlantı noktalarındaki yaratıcı manevralar çarpıcı ve akılda kalıcı kırılmalar yaşatıyor. Yine festival kapsamındayken kaçıranlara için iyi bir fırsat daha…

Yok, ben penguen seviyorum diyorsanız televizyon başına tabii.

One comment

  1. Baska evrenler, gezegenler amerikan sinemasinin ozel meraki . Cunku bu dunyaya sigmiyorlar, filmde yonetmenin bence en siradan filmidir.

    Beğen

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s