MALKOÇOĞLU KARA KORSAN

 Sinema Sokağı Sanat logo

 Yalçın Özgül
 yalcinozgul@gmail.com
 Ankara Temsilcisi 

 

MALKOÇOĞLU KARA KORSAN (1968) 1966 yılında çekilen Malkoçoğlu filminden sonra ertesi sene 1967‘de bir başka Malkoçoğlu serisinden Malkoçoğlu Krallara Karşı filmi sinemaya aktarılır, Malkoçoğlu‘nun devamı niteliğinde Malkoçoğlu Kara Korsan‖ filmini mercek altına alalım. Tabi devamı niteliğinde olduğu için, bu filmi de baba Naci Duru (1906-1984) ve oğul Süreyya Duru beyaz perdeye aktarmış. Bu kez senaryo yazılımında bir değişiklik yapılmıştır.

Başlıksız-3

Filmin hikayesini filmin afişinden ve jeneriğinden göreceğimiz üzere Remzi Jöntürk (1936-1987) yazmış ve Bülent Oran (1924-2004) senaryolaştırmış. Ali Yaver bol aksiyonlu, kalabalık bir figüran topluluğunu teşkil eden tarihi fantazyayı kamerasıyla görüntülemiş.

Tabii Malkoçoğlu Cüneyt Arkın, baş rolde olmak üzere, Nebahat Çehre (Prenses Dominic Elena), Tanju Gürsu (Prens Lucia), Birsen Ayda (Anna de Cordoba), Kayhan Yıldızoğlu (Rahip), Ferhan Tanseli (1927-1999), Behçet Nacar, Sevgi Can, Remzi Jöntürk, Nuri CandaĢ, Leman Öztürk, Necip Tekçe (1919-2004), Bahri Özkan, Can Odabaşı, Arap Celal (1921-1993), Polat A. Cöntürk, diğer rollerde Malkoçoğlu‘na yardımı esirgememişler.

Kamera arkasındaki görünmeyen emekçiler ise; Burhan Yeşildağ (Set amiri), Ahmet Öztan (Set asistanı), Hayrettin Esen (set asistanı), Nurettin Ġirişken ve Nurtekin Odabaşı (reji asistanı), Yılmaz Akay (kamera Asistanı), Recep Köseoğlu (Işık), Asistanlar Halil Yalçın, Ahmet Koç, Kostüm ise Nehir İstanbul Triko, Marina Muradyan (Montaj), Semih Tekgöz (Laboratuar), Yorgo Ġliadis (Seslendirme), Filmin hazırlanışı Ses Film Stüdyosunda yapılmış, Erman Film Stüdyosunda da seslendirilmiştir.

KONU: Kazlklı Voyvoda Vlad Çepeç‘i ortadan kaldırdıktan sonra Malkoçoğlu, bir sonraki macerası olan Malkoçoğlu Kara Korsan’da korsan kılığına girmekle yetinmeyip Engizisyon’a da savaş açar.

Engizisyon Avrupa’nın bir çok kentinde Baskılarını ve zulümlerini sürdürmektedir. Osmanlı himayesindeki Enez kenti de bunlardan biridir. Burada Engizisyon’un temsilcisi Demir Bilek Lucio olarak bilinen bir prenstir (Tanju Gürsu). Aklını şeytan’dan, ruhunu Azrail’den, neşesini kan, ölüm ve şiddetten alan Lucio adamlarını, Osmanlı padişahı II. Beyazıt‘a karşı koz olarak kullanmak için, kardeşi Cem Sultan’ın şehzadesi Osman’ı kaçırmakla görevlendirir.

Demir Bilek Lucio’nun adamları gelmeden önce, bir grup Türk tarafından Avalonya’da Selami Dede adlı birinin yanına götürülen şehzade Osman güvenlik altına alınmıştır. Demir Bilek’in adamları “1500 Müslüman, 2000 Hıristiyan” esir alarak her yeri yakıp yıkarlar. Olaya çok üzülen Sultan II. Beyazıt Malkoçoğlu’nu çağırtarak, ona şehzade Osman’ı kurtarma ve Demir Bilek Lucio’dan olanların hesabını sorma görevini verir.

Malkoçoğlu hemen işe koyulur. Ne kadar soğukkanlı olursa olsun geçtiği yerlerdeki Engizisyon mezalimi onu dehşete düşürür. Bu arada Lucio’nun adamları kendilerine karşı direnen bir grup asiyi aramaktadır. Reislerinin kim olduğunu bilmedikleri bu örgütü muhakkak yok etmelidirmalkoçoğlu

Çeşitli entrikalar ve baskılar kullanarak asilerin toplantı yapacağı yeri ve zamanı öğrenirler.

Malkoçoğlu kılık değiştirerek bir hana gelir; taşkınlık yapan bir grup korsanla karşılaşır ve tecavüz etmeye yeltendikleri bir genç kadını ellerinden kurtarsa da reislerinin (Necip Tekçe) Malkoçoğlu’na savurduğu bıçak son anda araya giren kadına saplanır. ölmeden önce kadın Malkoçoğlu’na bazı bilgiler verir. Bu bilgiler onu önce bir demirci ustasına, sonra da Kalecik boğazındaki Cuda mağarasına götürür.

Cuda mağarası asilerin toplantı yeridir. Asilerin reisi ise maskeli bir miğferle yüzünü gizleyen bir kadındır. (Nebahat Çehre). Malkoçoğlu mağaraya varmadan önce Lucio ve askerleri orayı basar, asileri öldürürler fakat reisleri kaçmayı başarır, ama kaçarken askerlerin attığı bir okla yaralanır. Yetişen Malkoçoğlu onu demirci ustasının evine getirip gizler. Yüzündeki maskeyi çıkarınca çok güzel bir kadın olduğunu görür. Kadın aslında Luucio’nun nişanlılsı Elena’dan başkası değildir.

Lucio, asilerin reisini ihbar edene yüklü miktarda ödül vereceğini etrafa yayınca Malkoçoğlu ve demirci ustası, Elena’yı daha emin bir yere götürürler. Malkoçoğlu da Korsan Ojeda kimliğine girerek Lucio’nun sarayına gelir, asilerin reisinin elinde olduğunu, verilecek ödülü almak için geldiğini söyler. Lucio’nun ablasl Prenses Anna (Birsen Ayda) Malkoçoğlu’ndan çok etkilenir, onu yemeğe davet eder; niyeti Malkoçoğlu’nun yeteneklerini Engizisyon yararına kullanmaktlr.

Engizisyon tüm hızıyla baskılarını sürdürmesine rağmen Sehzade Osman’ın yerini bulamamakta, bu konuda hiç kimseden bilgi alamamaktadır. Ne var ki Malkoçoğlu yetiĢir, esirlerden birine gizlice beylik yüzüğünü gösterir ve kimliğini açıklar. Esir bu kez konuşur ve şehzade Osman’ın yerini söyler. Sahte Kara Korsan Ojeda, esiri konuşturduğu için Engizisyon’un güvenini kazanır ve şehzade’yi esir alma görevinin kendisine verilmesini ister.

Malkoçoğlu Avalonya’ya doğru yola koyulur. Asilerin reisi de Avalonya’ya gelmiştir ve Malkoçoğlu ile karşılaşır. Bu arada Lucio da Korsan Ojeda olarak bildiği Malkoçoğlu’na pek güvenmediği için onu izler ve peşinden Avalonya’ya gelir, Malkoçoglu’nu Elena ile birlikte yakalar. Aradığı asilerin reisinin kendi nişanlısı olduğunu gören Lucia çılgına döner. Malkoçoğlu arkasına bağlatıp sürükletir. PeriĢan bir hale gel en Malkoçoğlu, Prensen Anna’nın önüne getirilir. Prenses onu öldürtmez fakat zindana atılmasını emreder. Niyeti Malkoçoğlu’nu kendine bağlamaksa da Malkoçoğlu kaçmayı başarır.

Bu arada Prenses Elena ve bazı Engizisyon tarafından yakılarak öldürmeye mahkum edilmişir. Odunlar teşlenir. Müslüman esirler ve onlara katılan Elena tekbir getirirler. Birden bir yağmur boşanır ateşleri söndürür ve ardjndan Malkoçoğlu belirir.

Malkoçoğlu esirleri kurtarıp bir dizi atraksiyonla ortalığı yakıp, yıkar. Elana Anna’yı öldürür, Malkoçoğlu da Lucio・yu. Enez kenti böylece Engizisyon’dan kurtulur ve şehzade Osman’ın güvenliği sağlanmış olur.

One comment

  1. Filimin yonetmeni Remzi Jonturk olup, ve Lucio nun evladi rolundeki ve filim basinda zehirlenip oldurulen cocuk oyuncuda Jonturk un oglu Polat Jonturk’tur.

    Beğen

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s