Çocuk annesinin soyadını taşıyabilecek

anne_bebek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararı uyarınca İtalya’da evli çiftlerin çocuklarının babaları yerine annelerinin soyadını taşımalarına yasal onay çıktı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, mahkeme, İtalya’da doğan çocukların doğrudan babalarının soyadını taşımalarını hükmeden yasanın “ataerkil” ve “ayrımcı” olduğunu belirtip, Roma döneminden kalan yasanın değiştirilmesi kararına vardı.

Dava, 1999’da kız çocuklarına annesinin kızlık soyadını vermek isteyen bir İtalyan çiftin talebinin reddedilmesiyle başladı.

Kararı temyize götüren Alessandra Cusan ve Luigi Fazzo çifti, İtalyan yasalarında kızları Maddalena’nın annesinin soyadını almasına engel teşkil edecek bir hüküm bulunmadığını savundu.

Fakat mahkeme, kararın köklerinin “toplumsal bilinç ve İtalya tarihinin temel prensipleriyle uyumlu” olduğu gerekçesiyle temyiz başvurusunu reddetti.

Milano kentindeki yetkililerin 2012 yılında kızları Maddalena’nın anne ve babasının soyadları ‘Fazzo Cusan’ adını almasına izin vermeleriyle ufak bir zafer elde eden çift, geçen yıl da davayı Fransa’nın Strasburg kentindeki AİHM’ye taşıdı.

AİHM de Salı günü, İtalya’daki yasanın ülkenin modern anayasasında belirtilen cinsiyet eşitliği ilkesiyle uyumlu olmadığı hükmüne vardı.

Mahkeme, yasayı “fazla katı” olarak niteleyip “Çocuğun babası ve annesi, kendi aralarında anlaşmaya varmalarına rağmen… farklı muamele görüyor” ifadesini kullandı.

İtalya üç ay içinde Avrupa Mahkemesi’nin kararını temyize taşımazsa, karara uyum için yasalarını değiştirmek zorunda kalacak.

Avrupa’da aralarında Fransa’nın da bulunduğu bazı ülkelerdeki çocuklar annelerinin veya babaların, ya da her ikisinin de soyadını taşıyabiliyor.

Dış Haber 

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s