Laboratuvar Ortamında İnsan Akciğeri Geliştirildi

Amerikalı bilim adamları, laboratuvar ortamında insan akciğeri geliştirdi.images (1)

ABD’de Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden (UTMB) bilim adamları, ilk kez laboratuvar ortamında insan akciğeri geliştirmeyi başarırken, bu, organ nakli bekleyen hastalar için umut verici bir gelişme olarak nitelendirildi.

Bilim adamları, işe, ölen iki çocuğun nakil için kullanılmayacak durumda olan ancak içinde yaşayabilir hücreler bulunan akciğerleriyle başladı.

Akciğerlerden biri tüm hücrelerinden ve özdeklerinden temizlenerek, kallojen ve elastinin yapı iskeleti durumuna getirildi. Bilim adamları daha sonra, diğer akciğerden alınan hücreleri bu yapı iskeletine nakletti ve akciğeri, hücrelerin büyümesini sağlayan sıvıyla dolu büyük bir bölmeye koydu, yaklaşık 4 hafta sonra mühendislik ürünü insan akciğeri oluştu.

Araştırmacı Joan Nichols, bu yıl ya da gelecek sene laboratuvar ortamında büyütülen akciğerleri hayvanlara nakletmeyi ümit ettiklerini belirtirken, bilim adamları, bu akciğerlerin, organ nakli bekleyenlerin hayatını kurtarmak için 5 ila 10 yıl, belki daha uzun süre sonra kullanılabileceğini ifade ediyorlar.

One comment

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s