FIAT 500 İLE ŞAHANE TASARIMLAR

Fiat mühendisleri İkinci Dünya Savaşı sonrası ekonomik araba talebini karşılamak amacı ile Fiat 500’ü (eski ismi Nuova) -ya da İtalyanların dediği gibi Cinquecento’yu- ürettiğinde böylesine bir başarıyı herhalde tahmin bile edemiyorlardı.

1957 yılında Torino kentinde üretilen ve ‘şehir arabası’ kavramının ilklerinden olan bu minik ikon, ucuz ve pratik kullanımı ile öne çıktı ve kısa zamanda ünü doğduğu ülke İtalya’yı aştı. Oldukça küçük ve hafif olması nedeniyle son derece kullanışlı bulunan ve kullanımı hızla yayılan otomobilin üretimi 1975’te sona ermişti. 1975 yılına kadar aralıksız olarak üretilen otomobil toplamda 4 milyon adete yakın satış rakamına ulaşmıştı. Derken 2007 yılında, yani Nuova’nın üretiminden tam 50 yıl sonra bu sefer Fiat 500 ile daha da efsanevi bir dönüş yaptı piyasaya. Efsanevi modele bir övgü niteliğinde yenilenen otomobil, 2007 yılında yine doğduğu yerde yani Torino kentinde hayat buldu.

a6

SÜPER TASARIMLAR
Fiat 500 modeli, Fiat’ın tasarım anlayışlarının sadece otomotiv dünyası ile sınırlı olmadığını dosta düşmana göstermek adına ve modeli farklı disiplinlerde de yaşatmak amacı ile başarılı ve uzun soluklu işbirliklerine de ilham oluyor. Ünlü İtalyan tasarımcı ve markanın veliahtlarından olan Lapo Elkann ve İtalyan mobilya tasarım firması Meritalia tarafından oluşturulan ‘Fiat 500 Tasarım Koleksiyonu’ efsanevi otomobile yapılmış bir saygı duruşu aslında.
İlk olarak 2011 Nisan ayında Milano Tasarım Haftası’nın 50. yılında beğeniye sunulan bu yaratıcı işbirliği, o günden bu yana çeşitli tasarımlar ile kendini yenilemeye ve tüm şirinliği ile aklımızı başımızdan almaya devam ediyor. 500’ün bir otomobilden çok bir yaşam tarzı olduğunu vurgulayan koleksiyon, efsanevi modelin tasarımından etkilenip onu hayatlarına daha da çok sokmak isteyenler için de bir fırsat adeta.

NELER Mİ VAR?
Meşhur İtalyan tasarımı ve hayat stilini otoyollardan evlere taşıyan koleksiyon üç ana tasarımdan oluşuyor. 70’lerdeki Fiat 500 modelinin ön parçası üzerine oturtulmuş cam yüzey ve yerli yerinde duran iki tekerleği ile masa PICNIC, onun aksine daha dar bir cam yüzey ve tekerleksiz tasarımı ile konsol CIN CIN ve arabanın kaportasına oturulduğu an yola çıkacakmış izlenimi yaratan sofa PANORAMA. Bu isimlerin her biri, Fiat 500 ile açık havada bir parkta yaşanabilecek bir senaryonun bileşenlerini oluşturuyor aslında. Panoramik bir manzara eşliğinde yapılan piknikte arkadaşlar ile geçirilen hoş zaman ve şerefe kaldırılan kadehler… Bu piknik senaryosunu evimizde yaşatmanın bedeli ise 4200 ile 6900 Euro arasında değişiyor, üstelik başta İtalya bayrağının renkleri yeşil beyaz kırmızı olmak üzere bir çok renk seçeneği ile…

Tasarım ağının genişliğini kanıtlama konusunda hızını alamayan Fiat, Meritalia ile işbirliği yapmakla kalmayıp, teknolojiyi stilin bir parçası haline getirmeyi ilke edinmiş beyaz eşya markası Smeg ile de harika bir çalışmaya imza atmış. Hepimizin hayranlık beslediği, retro görünümlü mutfakların baş temsilcisi Smeg buzdolapları, Fiat 500 dokunuşu ile daha da tapılası bir forma bürünüyor.

a7

İlk olarak 2013 yılında Paris’te beğeniye sunulan koleksiyonda, tabii ki yine Lapo Elkann’ın yaratıcı dokunuşu bulunuyor. Tasarımcı, piknik konseptinde bir tek soğutucunun eksik olduğunu düşünmüş olmalı ki, menşei yine İtalya olan beyaz eşya markası ile birlikte ikonik bir tasarım ortaya çıkarmış. Fiat 500’ün yine ön kısmının kullanıldığı tasarımda motor yerine, yiyecekleri yerleştirebileceğiniz bir soğutucu bulunuyor. Renk seçenekleri ise yine Meritalia koleksiyonunda olduğu gibi İtalya bayrağının renkleri başta olmak üzere geniş bir palete sahip. Bu tasarımlardan herhangi birine sahip olup evinizde 70’lerden bir meltem estirmek istiyorsanız, sitesinden istediğiniz koleksiyona tıklayıp siparişinizi vermeniz mümkün.

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s