Velev ki!

 

Sinema Sokağı Sanat

Yazar : Şenay Tanrıvermiş  
İletişim :
  senayt@windowslive.com

 

AVM salonlarındaki filmlerde neymiş ayol, bakın devrim var ne güzel!

c3b6Direnişin ‘O’ biçimi sokaklardayken daha ne istenir Allah aşkına? Üstelikte ilk kez kendi hayatımızın başrolünde oynuyoruz. Şimdiye kadar kendi yaşamımıza seyirciydik. Hem de çok kanlı, gürültülü, korkunç, gerilimli ve entrika dolu hayatımızı çıt çıkarmadan seyrediyorduk. Galiba yeterince hatta yeterinden fazla sustuk ve sıra bize geldi. Halbuki birileri ‘susma sustukça sıra bize gelecek’ diye bağırıp duruyordu.

Bu kadar uzun sustuğumuz için Allah affetsin ama kendi vicdanımız affeder mi bilinmez. Biraz zor tabii! Roboski’yi bir bilim kurgu gibi izleyip yılbaşı ağaçlarımızı süsleyebildik! Cumartesi Anneleri’nin önünden transit geçerken vitrinlere baktık ama onları hayalet bir topluluk gibi yıllarca görmemeyi becerdik. LGBT’nin namuslu, gururlu, barışçı ve ders niteliğindeki eylemlerinden vebalıdan kaçar gibi kaçtık. Sivas’ta aklımızı, vicdanımızı, onurumuzu çıtır çıtır yaktılar, üzerine kebapçı açtılar ve biz her türlü aşağılanmaya bağışıklı yaratıklardan beterdik, hiç oralı olmadık.lgbt-manset1

Çocuklarımızı öldürdüler, sövdüler, dövdüler ve biz her seferinde kendimizi inkar ettik. Doğduğumuza pişman olduk ama anlamasınlar diye teşekkür ettik. Kızlarımıza, oğullarımıza tecavüzü hak gördüler, sık sık ırzımıza geçildi ve biz sadece onurumuzu, gururumuzu, vicdanımızı değil çocuklarımızın bedenlerini de armağan ettik ama yetmedi. Burunlarını soktular kesmedi, ellerini oramıza buramıza sokup kaç çocuk yapacağımızı, ne yiyip içeceğimizi dayattılar.

Bizleri etnik kökenlere, mezhep farklılıklara, cinsel tercihlere, yaşam biçimlerine göre kestiler, ayırdılar, böldüler ama olmayınca tek tek her bireyle uğraşmaya başladılar. Hapishanelerde, mahkemelerde, karakollarda yer kalmadı, yenisini ve hep daha büyüğünü yaptılar.

Her tarafa köprü, gökdelen, AVM, rezidans inşa ettiler ve sonunda içimizin temellerini kepçeyle, dozerle, ateşle yıktılar.

Ay aman ne olacaksa olsun artık dedik yahu! Yıllarca içine atıp artık susan iyi kalpli teyzeler gibi susamaz olduk, sokaklara düştük. Ülkenin bütün kirli çamaşırları ortalığa saçıldı. Çenemiz açıldı, çenemiz açıldıkça yüreğimiz ferahladı. Tamam, bizim de büyük hatalarımız oldu ama tazyikli sularla kendimize geldik. Çok sevdik ayol biz direnişi!

Velev ki ibneyiz ama alışın artık sokaklardayız, festival filmlerinde değil!

Dilenmekten yana değil direnmekten yana sloganlar atıyoruz ya çok iyi geliyor doğrusu!

Çok tavsiye ediyoruz, direnin ayol! Böyle birbirimizi ve kendimizi daha çok seviyoruz. Dünya yerinden oynasın ve ibneler özgür olsunlar istiyoruz. Bu daha başlangıç ve devam etmeyi düşünüyoruz. Dahası Zeki Müren’in askerleri olmaktan gurur duyuyoruz. Kısacası kahrolsun erkek egemen ciddiyet diyor suratınıza kahkahayı basıyoruz.

#direngeziparkı #Onuryürüyüşü #DireniyoruzAyol

10 comments

 1. velev ki insanlar, bu güzel yazıdan sonra birşeyler anlarlar. yarın sivas katliamının yıldönümü. büyük yangın küllenmiyor.

  Beğen

 2. ben DEVRAN ÇAĞLAR’ın askeriyim. başka paşa tanımam:) ama hafıza meselesi bugüne cuk oturmuş, tabi yüreğimize dokundurdu incede. elleriniz dert görmesin

  Beğen

 3. Simdiye kadar korkudan sustuk, susturulduk ama korkacak, kaybedecek birsey kalmayinca… Sabirlar doldu tasti. Bitti!

  Beğen

 4. bu duyarlı, ölçülü ve yürekli yazı için sonsuz teşekkürler. sinema sokağı’nı yeni keşfettim ve artık hep takipte kalacağım. daha önce bianet’te bir yazınızı okumuştum. Aile filmi sloganıyla ilgiliydi ve çok düşündürücü, farklı bir bakış sunuyordu. Teşekkürler

  Beğen

 5. işte bu yazı bir harika, velev ki yeryüzü sofrasını yazsanız kimbilir okunması ne şahane olur:) gördüğüm en muazzam kral sofrasıydı, üstelik sadece fotolardan gördüm ama inanamadım. yok böyle bir film sahnesi bile….

  Beğen

 6. dün gece kadıköyü vermeyen medya yiğit bulut’un olsun, sokaklar bizim ve sizin gibi yazarlar ve sanat sayfaları sayesinde sokaklar bizim, sinema sokağı bizim olsun yeter. içine acı ateşi düşmeyen anne kalmadı, evlatlarımıza, parklarımıza, sokağımıza, sinemamıza inadına sahip çıkacağiz. yürekten kutlarım

  Beğen

 7. onlar böldükçe halk birleşti, ne güzel oldu. çok iyi bir ders herkese, tabii anlamak isteyenlere aslında

  Beğen

 8. Velev ki Direne direne kazanacağız ayol ! Çok tavsiye ediyoruz, direnin ayol!

  Beğen

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s