Türkiye Bu Fotoğrafı Konuşuyor!

Tükiye’nin en ünlü caddesi olan İstanbul Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi, tamamen betonla kaplanmasının ardından tanınmaz hale geldi.

Taksim Meydanı’nın, geçtiğimiz yol tamamen betonla kaplanmış olmasının yankıları devam ederken, son olarak da İstiklal Caddesi tamamen betonla kaplandı. Caddenin betonlu halini gösteren fotoğraf, sosyal medyada en çok paylaşılan ve hakkında yorum yapılan görsel oldu.

BsvlXYrIMAAnw8K

Gazetecilerden vatandaşlara kadar konuyla ilgili genel olarak olumsuz eleştirilerin yapıldığı caddenin son halini görenler, önceki yıllardaki fotoğrafları paylaşarak çeşitli hatırlatmalarda bulundular.

İstiklal Caddesi’nin 2013 (sol) ve 2001 ile 2005 (sağ) yıllarındaki görüntüsünü paylaşan vatandaşlar, beton dökülmüş caddenin hiç bir çekiciliğini kalmadığına da dikkat çektiler.

BsslgXoIQAAIoC9 BsslSGoCIAAYe8-

2005 yılına kadar arnavut taşları ile döşeli ve nostaljik tramvay hattının etrafı ağaçlıklı olan İstiklal Caddesi, 2010’da yıllarda önce ağaçların kaldırılması, sonra da arnavut taşlarının kaldırılmasıyla gündeme gelmişti.

Arnavut taşı yerine döşenen parke taşlar, yağmurlu ve karlı havalarda insanların kaymasına neden olduğu için yoğun şikayet alınca kaldırılmış yerine bu kez yeni parkeler döşenmişti. Ancak, 2010 yılından sonra parkeler, alt yapı ve düzenleme çalışmaları nedeniyle sık sık değiştirilmeye başlanmıştı.

Gezi olaylarının ardından ise, nostaljik tramvay yolunun her iki yanının, TOMA’ların geçişini kolaylaştırmak amacıyla beton kaplandığı ileri sürülmüştü.

Ve sonuçta geçtiğimiz gün caddenin tamamına beton döküldü. Bu durumun, yeniden parke ya da taş döşenmesi için öncesi yapılan bir işlem mi olduğu, yoksa caddenin bundan sonra bu şekilde mi kalacağı ise henüz belli değil. İstanbul Büyükşehir Belediyesi veya Beyoğlu Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılmış bir açıklama henüz yok.

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s