Türk İzleyicisinin Film İzleme Alışkanlıkları Rakamlara Döküldü!

Dailymotion firmasının dünyada ilk kez Türkiye’de yayın hayatına başlayan, online film servisi Dailymotion Plus ekibi Türk izleyicisinin film izleme alışkanlıklarını ortaya koydu. Analizlere göre Türk izleyicisi %94 oranla Türkçe dublaj tercih ediyor..

053723

Yapılan analizlere göre Türk izleyicisi %94 oranında Türkçe dublaj tercih ediyor. Bu sebeple vizyona giren Türk filmleri eskiye oranla çok daha fazla hasılat yapıyor. Altyazılı yabancı filmler ise çoğunlukta 18-24 yaş arasında popüler. Dailymotion Plus ekibi de araştırmalar ve gelen talepler doğrultusunda site güncelleme takviminde değişiklik yaparak Türkçe dublaj seçeneğini platformda aktif hale getirme yoluna gitmiş.

Diğer yandan yerli izleyiciler film türleri arasında en çok aksiyon, dram ve festival filmlerini tercih ediyor. Ardından komedi ve korku filmleri daha sonra ise diğer kategoriler geliyor. Diğer ülke alışkanlıkları gibi sinema endüstrisi sıralamasında Hollywood yapımları Türk izleyicisi tarafından ilk sırada tercih edilirken, Avrupa ve Uzakdoğu yapımları ise çoğu zaman ikinci planda kalıyor.

Son olarak yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Türk izleyicisi ayda ortalama 4 kez film izliyor. En çok film izlenen gün Cumartesi iken, en az film izlenen gün ise Pazartesi. İzleyicilerden gelen yorumlara göre, online film izlemenin televizyona göre en cazip yanıysa izleyicinin kendi tercihlerine göre seçim yapabilmesi.

.

.

One comment

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s