Şehir Tiyatroları’nın 100. Yılı

 

Sinema Sokağı Sanat

Yazar : Şenay Tanrıvermiş  
İletişim :
  senayt@windowslive.com

blog17

Dünya da 100 yılını tamamlamış ender tiyatrolardan Şehir Tiyatroları hak ettiği yüzyıllık ihtişamda ve içerikte kutlamalar hazırlamasa da yaşamını sürdürüyor. Tabii ki seyircisinin inatçı ilgisini her zamankinden daha fazla bekliyor. 2014-2015 sezonu 8 Ekim 2014’te geçen yılın devam eden oyunlarının yanı sıra 5 yeni oyunla başladı bile. Güçlü ve zengin bir programla sezona coşkuyla giren Şehir Tiyatroları Çürük Temel, Lillian, Cibali Karakolu, Kerbela, On İki Öfkeli Adam adlı oyunlarla seyircisine ‘merhaba’ dedi.

Pek çok baskı söylentisinin dolaştığı programın öncelikle seyirci tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Boynu bükük Darülbedayi yüzüncü yaşında kutlamalar, festivaller, anmalar ve yeni bağlantılar kuramıyor ne yazık ki ancak sahneleri açtı ve sizi bekliyor.

Yeni Metin Yeni Tiyatro yazarı Fehime Seven’in Türkiye Kayası

Şükrü Türen’in yönettiği oyunda Hikmet Körmükçü, Nevzat Çankara, Sevtap Çapan, Selim Can Yalçın, Hakan Yavaş, Kubilay Penbeklioğlu’nun rol alıyor. Eser Galataperform bünyesinde gerçekleşen Yeni Metin Yani Tiyatro atölyeleri sırasında yeşeren gencecik, haliyle dinamik, derinlikli, toplumsal gerçekçi ve trajikomik bir metin. Arada kalmak, araftan kurtulamamak, aidiyet ihtiyacı, bağlılık ve kopukluk gibi benzeri alanlarda kaybolan ve bir adrese tutunma ihtiyacı içinde kıvranan insanların güzel öyküsü. Türkiye’ye gelmek zorunda kalan bir ailenin yollarda dağılan mazisini, savrulan hayal ve hayal kırıklıklarını ve yeniden doğmaya çalışan insanların ümitlerini anlatan Türkiye Kayası süregelen tüm göçlere incelikli, zarif, dokunalı ve net bir ayna tutuyor.

 

One comment

  1. Türkiye’nin Kayası bir Bulgar ailesi hikayesidir, hem acıklı hem komik… Hatırlatmanız harika olmuş, elinize yüreğinize sağlık…

    Beğen

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s