Son Haberler

Meme Kanserinde Erken Tanı Önemlidir..

Her kadının 20 yaşından itibaren memesini tanıması, aylık düzenli kontrollerini yapması ve 40 yaşından itibaren de mamografi takibi erken tanıya olanak sağlıyor..

Meme muayenesi 20 yaşında başlamalı..

Farkında mısın ?

Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon kadına meme kanseri teşhisi konuluyor.

memekanseriTürkiye’de meme kanseri, her yıl 20 bin kadının yaşamını etkiliyor. Kadın kanserlerinin %25’ini, tüm kanserlerin de %12’sini oluşturan meme kanseri, günümüzde artık 30’lu yaşlarda da sıklıkla görülüyor.

Geçmişte her 12-14 kadında bir ortaya çıkan hastalığa, artık 8 kadında bir rastlamak mümkün. Bunun en önemli nedenini ise yaşam şekli değişikleri oluşturuyor.

Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı nedeniyle gerçekleştirilen basın toplantısında “Hastalığın erken evrede tespiti için ise kendi kendine meme muayenesi önem kazanıyor.

Her kadının 20 yaşından itibaren memesini tanıması, aylık düzenli kontrollerini yapması ve 40 yaşından itibaren de mamografi takibi erken tanıya olanak sağlıyor” dedi.

Kadınlar hormonlarına uygun yaşamıyor

Her kadın memesini 20 yaşından itibaren tanımalı

Kendi kendine meme muayenesi

Meme kanseri risk faktörlerinin önemli bir bölümünün; erken yaşta adet görme ve 50’li yaşlarda menopoza girme gibi vücudun östrojene uzun süre maruz kalmasından kaynaklandığını ifade eden ;

Prof. Dr. Özdoğan, “Kent yaşamı, kadınların çalışma hayatına erken yaşta atılmaları ve kariyer hedefi nedeniyle çocuk sahibi olma şanslarını ertelemelerine yol açmaktadır.

Yoğun iş temposu nedeniyle ilk doğumun 30 yaşından sonra yapılması ya da hiç doğurmama, emzirme süresinin kısalması meme kanserinin nedenleri arasında gösterilmektedir.

Bununla birlikte alkol ve sigara kullanımı, menopoz sonrası aşırı kilo da bilinen en önemli risk faktörlerinden bazılarıdır.

Genetik geçişli olan ve %5-7 oranında görülen meme kanserlerinin saptanması ve aile diğer bireylerinin taranması çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Her kadın memesini 20 yaşından itibaren tanımalı

Kendi kendine meme muayenesinin, erken tanı için çok önemli bir adım olduğunu dile getiren Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, kadınların 20 yaşından itibaren memesini düzenli olarak gözlemlemesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Özdoğan:

“Her kadın 20 yaşından itibaren, meme muayenesini yaparken; her ay adet döneminden sonra memesinin simetrisine, meme başında bir akıntı olup olmadığına, herhangi bir deformitenin varlığına, cilt değişikliklerine, ele bir kitlenin gelip gelmediğine dikkat etmelidir.

Çünkü meme kanseri tümörü basit bir değerlendirme ile algılanabilir” dedi. Yıllık meme muayenesi ve mamografi taramasının önemine de değinen Prof. Dr. Özdoğan, “Meme kontrolleri 40 yaşından sonra doktor tarafından yapılmalıdır. Aynı zamanda doktorun önerisi ile yine her yıl mamografi taraması çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Reklamlar
Sinema Sokağı Gazetesi hakkında ()
Sinema Sokağı olarak sevdiğimiz, paylaşmaktan keyif aldığımız filmler, festivaller, kitaplar, kısa filmler ,tasarımlar, pop kültür, biraz mizah, yaşam tarzı trendleri , sergiler, moda, yaşam ve daha fazlasını araştırıyoruz, biriktiriyoruz ve paylaşıyoruz..

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: