35. İstanbul Film Festivali Başlıyor!

iksv

“NTV Belgesel Kuşağı”, “Altın Lale Uluslararası Yarışma”, “Yıllara Meydan Okuyanlar”, “Sinemada İnsan Hakları”, “Dünya Festivallerinden” ve daha birçok bölümden filmlerin gösterileceği ilk seanslar festivali açacak. Festival, yarın saat 11.00’de Atlas Sineması’nda gösterilecek “NTV Belgesel Kuşağı” filmlerinden Hitchcock/Truffaut ile belgesel meraklıları için iddialı bir başlangıç yapıyor.

İnsanlığın yok olduğu bir gelecekte geçen minimalist bilim-kurgu filmi Fısıldayan Yıldız, festivalin “Mayınlı Bölge” bölümü kapsamında yarın 11.00’de Beyoğlu Sineması’nda gösterilecek. Festivalin Anadolu yakasındaki ev sahibi Rexx Sineması ise festivali saat 11.00’de başlayacak Ciro Guerra’nın yönettiği Yılanın Kucağında ile açacak.

Bol ödüllü Sığınak ile tanıdığımız Jeff Nichols’ın Berlin’de Altın Ayı için yarışan yeni filmi Midnight Special ise eş zamanlı olarak saat 21.30’da Fitaş Sinemaları Salon 4 ve Rexx Sineması Salon 1’de gösterilecek.

Bu yıl iz bırakan filmler sloganıyla sinemaseverleri selamlayacak festival programındaki dünyanın dört bir yanından gelen ve izleyicilerin uzun süre unutamayacağı yapımlar arasında yakın tarihli Alman filmleri de dikkat çekiyor. İstanbul Film Festivali, geçtiğimiz yıldan sonra bir kez daha Goethe-Institut ve German Films işbirliğinde günümüz Alman sinemasının en parlak örneklerini festival kapsamında sinemaseverlerle buluşturuyor.

Yarın yönetmen, yapımcı ya da oyuncu katılımıyla yapılacak film gösterimleri:

  • “Altın Lale Uluslararası Yarışma”da yer alan Belgica 19.00’da Atlas Sineması’nda filmin oyuncusu Tom Vermeir’in katılımıyla;
  • “Dünya Festivallerinden” bölümünde gösterilen Vicdanın Sesi 19.00’da Beyoğlu Sineması’nda filmin yönetmeni Vahid Jalilvand’ın 
  • “Sinema Onur Ödülleri” kapsamında gösterilen Kartal Tibet’in 1981 yapımı filmi Gırgıriye 21.30’da Beyoğlu Sineması’nda filmin oyuncularından Perran Kutman’ın 
  • Yılmaz Güney’in yazıp Zeki Ökten’in yönettiği 1978 yapımı filmi Sürü 21.30’da Feriye Sineması’nda filmin oyuncularından Melike Demirağ’ın katılımıyla gösterilecek.

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s