Son Haberler

Telefonla Banyoya Girmeden Önce 2 Kez Düşünün

Kameranızın arkasında sizi gözetleyen birileri olabilir.

Aman Dikkat..!!

Türkiye’de kullanıcıların çoğu telefonunu banyoya yanında götürüyor ama tehlikenin farkında değil. Güvenlik uzmanlarına göre telefonlar ele geçirilmesi halinde kamerayı aktif olarak kullanarak sizi gözetleyebilir, görüntünüzü kaydedebilir.

Aman dikkat

Fotoğraf temsilidir..

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen araştırma kullanıcılar ve dijital cihazları arasındaki ilişkinin boyutuna dair önemli bulgular ortaya koydu.Türkiye’de kullanıcıların %29’u cihazlarını yanlarında banyoya götürürken %25’i cihazlarıyla kimsenin bilmesini istemeyeceği bilgilerini paylaşıyor. Ancak bu güven, kullanıcıları risk altına da sokuyor.

Çalışmada kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun %89’u parolalar, mesajlar, fotoğraflar,telefon rehberleri, dosyalar ve çok daha fazlasını içeren önemli, gizli ve bazen yeri doldurulamayacak bilgileri akıllı telefonlarında sakladığı görüldü. Üçte biri cihazlarında kimsenin görmesini istemeyecekleri hassas bilgileri taşıdıklarını söylemiş.

Dahası bu cihazlar iş yeri (%60), otomobil (%61), toplu taşıma (%62), yatak (%65) ve hata banyo (%28) dahil her yere götürülmekte ve kullanılmakta.

Evin dışında bu cihazlar hasar, kaybetme veya hırsızlık gibi potansiyel risklerin yanı sıra veri çalmayı veya hatta kullanıcıyı gözetlemeyi amaçlayan siber suçlular tarafından ele geçirilme gibi risklerle yüzleşiyorlar. Açık Wi-Fi ağlarında kullanılan cihazlar saldırılara karşı özellikle korumasız.

Ancak çok az kişi bu riski azaltmak için önlem alıyor. Araştırmada, kullanıcıların sadece %22’sinin, bilgisayar korsanlarının veri ve şifrelerini kolaylıkla ele geçirebilecekleri gerçeğine rağmen korumasız halka açık Wi-Fi ağlarını kullanırken çevrimiçi faaliyetlerini uyarladıkları görüldü.

Sadece yarısı (%44) cihazla birlikte verilen, uzaktan engelleme veya cihazımı bul özelliği gibi güvenlik özelliklerinin avantajlarından faydalanıyor.

Yanımızda taşıdığımız cihazları korumamanın bedeli çok fazla olabilir. Çalışmada, cihazlarını kaybeden veya çaldıranların dörtte birinin kişisel veya gizli bilgilerinin sızdırıldığı görülmüş. Ancak bu otomatik olarak kullanıcıların evde daha güvende oldukları anlamına gelmiyor.

Evde daha farklı ve bazen, özellikle de ele geçirilmiş bir cihazın kullanıcıya karşı bir web kamerası olarak kullanılabileceği yerler olan yatak odaları ve banyolarda daha büyük risklerle yüzleşiyorlar.

Hürriyet

Reklamlar
Sinema Sokağı Gazetesi hakkında ()
Sinema Sokağı olarak sevdiğimiz, paylaşmaktan keyif aldığımız filmler, festivaller, kitaplar, kısa filmler ,tasarımlar, pop kültür, biraz mizah, yaşam tarzı trendleri , sergiler, moda, yaşam ve daha fazlasını araştırıyoruz, biriktiriyoruz ve paylaşıyoruz..

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: