!f Ankara Başlıyor

Türkiye’nin bağımsız filmler festivali !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali 11 yaşında! 1-4 Mart tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek festivalde birbirinden bağımsız filmler  sinemaseverleri bekliyor!

Bu yıl ‘Hareketlenmeler’ sloganıyla yola çıkan festival, 16 Şubat’ta İstanbul’da başladığı yolculuğunu Ankara’da sürdürüyor. Sıra dışı ve yenilikçi programı ile tanınan !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 1-4 Mart 2012 tarihleri arasında Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak.
Bu yıl Ankara’daki 7. yılını kutlayan Festival’in uzun film gösterimleri CEPA AFM Sinemaları’nda, kısa film gösterimleri ise Goethe Instıtut Ankara’nın yanı sıra Bilkent Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İnsan Hakları Merkezi’nde gerçekleşecek.
Bağımsızlar !f Ankara’da!
!f Ankara programının  birbirinden etkileyici ve hafızalara kazınacak filmleri arasında, Evan Glodell’in mucize yönetmen olarak tanınmasını sağlayan Arıza  Aşk (Bellflower). The New York Times’ta yılın LGBT temalı en iyi on filmi arasında gösterilen Haftasonu (The Weekend). Rotterdam’daki dünya prömiyerinin hemen ardından  seyirci ile buluşacak olan, türleri altüst eden, tuhaf, sınıflandırılması güç, şimdiden bugünün kült adayı Kaspar Hauser Efsanesi (La leggenda di Kaspar Hauser). Manga ustası Yoshihiro Tatsumi’nin fantastik biyografisi Tatsumi(Tatsumi). Jonathan Levine ve Seth Rogen’ı gerçek bir kanser hikayesinin komediyle karışık dram uyarlamasında bir araya getiren Şansa Bak  (50/50).  Radiohead’in Meeting People is Easy ve Joy Division filmlerinin ünlü yönetmeni Grant Gee’nin son filmi Sabır (Sebald’in İzinde) (Patience (After Sebald)) yer alıyor. Bu Dans Senin (Take This Waltz) Sarah Polley, bir kez daha, en dile gelmeyen duygularımıza yumuşakça tercüman olabileceğini kanıtlıyor. Uzun süreli iliskilerin arzularımızı ve kendimizle ilgili fikirlerimizi nasıl şekillendirdiğini, kahkahalar atarak izlememize olanak veren bir film, Toronto, Vancouver ve San Sebastian festivallerinin sevilen isimlerinden.
!f Ankara Etkinlikleri
!f Ankara, bu yıl Hakan Tosun’un yönetmenliğini yaptığı ‘Büyük Anadolu Yürüyüşü Belgeseli’ni seyirci ile buluşturuyor ve Yakup Okumuşoğlu ve Anadolu Yürüyüşçüleri’nin Katılımıyla, ‘Büyük Anadolu Yürüyüşü Üzerine’ söyleşisi  için sizleri  3  Mart Cumartesi saat 15.00’de Goethe İntitut- Ankara’ya davet ediyor.
Doğanın tahribatına sebep olan her türlü uygulamayı protesto etmek ve yeni bir tabiat yasası isteyen doğa gönüllüsü gruplar, yayınladıkları manifestonun ardından Anadolu’nun farklı bölgelerinden 11 ayrı kervanla 40 gün süren yürüyüşlerinin sonunda Ankara’da buluştular. İlk kez !f İstanbul’da gösterilecek olan Büyük Anadolu Yürüyüşü belgeseli Ege, Güney Ege, Doğu Akdeniz, Batı Akdeniz, Doğu Karadeniz kervanlarında ve Ankara buluşmasında çekilmiştir.
Onlar yola iki kelimeyle çıktılar: Anadolu’yu Vermeyeceğiz… Geçtikleri her köyle, konuştukları her insanla çoğaldılar Anadolu’nun tarihini tekrar yazdılar… Film sonrasında farklı kervanlardan Büyük Anadolu Yürüyüşçüleri’nin katılımıyla, onların deneyimlerini paylaşacak, yürüyüşü, yürüyüşçülerin ağzından dinleyeceğiz.
!f Türkiye’den Kısalar 
!f Bağımsız Filmler Festivali her sene olduğu gibi, Türkiyeli yönetmenlerin son bir yıla ait kısalarını hiçbir kısıtlama olmadan değerlendirmeye alıp, eleme değil derleme yapıp, yarışmayla değil festival ruhuyla belirleyip programına alıyor.
“!f Kısalar” bölümünde yer alan filmler 1-3 Mart tarihleri arasında  Goethe Instıtut Ankara’da ücretsiz olarak izlenebilecek. Filmler ayrıca Bilkent Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İnsan Hakları Merkezi’nde üniversiteli sinemaseverlerle buluşacak.
Biletler 17 Şubat’tan itibaren mybilet’te
!f Ankara’nın biletleri bu sene de http://www.mybilet.com’dan, satışa sunulacak. Festival biletlerinin %10 indirimli ön satışı 17–19 Şubat tarihlerinde yapılacak. Biletlerinizi 20 Şubat’tan itibaren kredi kartı noktalarından veya mybilet’ten; 28 Şubat’tan itibaren festival ve mybilet  gişelerinden alabilir ve internet üzerinden aldığınız biletleri teslim alabilirsiniz.
Hafta içi gündüz seansları 7 TL, hafta içi 19:00 ve sonraki seanslarla hafta sonu seansları tam biletleri 13 TL, öğrenci biletleri ise 10,5 TL’den satışa sunulacak. 21:30 ve 22.00 seansları tek fiyat, 13 TL olacak. Türk Filmleri 7 TL. Akşam 21.30-22.00 seanslarında öğrenci indirimi geçerli değildir.gnçtrkcll’lilere festival boyunca, gişelerden hafta içi gündüz seanslarında ikinci bilet bedava.
*Kısa film gösterimleri ücretsiz olarak izlenebilecektir.
Gösterim programına www.ifistanbul.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s