Aşk hükmetmez, terbiye eder. “Goethe”

Yeşilçam’da 1948 yılına geldiğimizde, daha ciddi boyutlarda aşk filmleri yapılmaya başlanmıştır. Aradan geçen (facia-ı aşktan) 26 senelik zaman içerisinde 1917-1969 tarihleri arasında yaşayan ve ilk filmini 1943 yılında çeken yönetmen Şadan Kamil, gerçek aşkı hatırlamış ve suya sabuna dokunmadan “Efe Aşkı” isimli bir filmi, yapımcı Nazif Duru adına yönetmiştir.
Efe deyince hemen Ege sahilleri özellikle de Aydın ili akla gelir. Efelerin olduğu kadar eşkıyaların da gündemde olduğu yıllar II. Abdülhamid dönemlerine denk düşer. Eşkıyalığın bol olduğu dönemlerde bazı efelerin türkülere, destanlara konu olup giderek halk arasında efsaneleştiği görülür. “Af sonunda çıktığı dağdan inen bir efenin aşk dolu macerası” anlatılan filmde, Orhan Murat Arıburnu, Emine Engin, Nergiz Moğol, Vedat Karaokçu, Arif Yesari, Vedar Örfi Bengü başlıca rollerı paylaşmışlar. Aragon kardeşlerden abi Aydın senaryoyu yazmış, kardeş İlhan Arakon ise görüntü işini ele almış.

.

Aşkta her zaman bir öpen, bir de yanağını uzatan vardır. “Fransız atasözü”

.

1952 yılına geldiğimizde; 1924 İstanbul doğumlu yönetmen Nuri Akıncı’nın da aklına aşk gelmiş olacak ki; Cezmi Ar’ın görüntüleri, Baki Çallıoğlu’nun müzikleri ve Şükran Suley, Faruk Ataçer, Baki Çallıoğlu, Gül Gülgün, Mesude Suley, Zeki Alpan, Ferhan Tanseli, Nana Aslanoğlu (bir zamanların meşhur dansözü), Nermin Ruhsever, Melahat Melike ve Ayşe Ayşin’in oyuncu olarak katılımıyla müzikal bir dram olan “Aşk Besteleri”ni, çekmiştir. Yönetmenin Aşk Bestelerinde ve aşkta ne kadar başarılı olduğu bilinmemekle beraber, 1977 yılında Ayvalık’ta, “Aşk Durağı” isimli filmin çekimleri sırasında yaşamını yitirdiği son filmi olduğu bilinmektedir. Erkin Filmin yapımcısı Faruk Ataçer aşk bestelerinin yapımında epey para ve emek harcamış!
Nuri Akıncı

.

.

Yalçın Özgül 

One comment

Bir Yanıt bırak

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s